fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Źródło w rosyjskim MSZ: Moskwa odpowie UE "symetrycznie"

AFP
W ciągu najbliższych dni Rosja podejmie "symetryczne działania" wobec wszystkich krajów UE, które dziś zdecydowały o wydaleniu rosyjskich dyplomatów - mówi anonimowe źródło w rosyjskim MSZ.

Źródło w rosyjskim MSZ twierdzi, że w najbliższym czasie taka reakcja - odpowiedź wobec każdego z 14 państw Unii Europejskiej  oraz USA - zostanie przygotowana i ogłoszona - mówi korespondent TVN24 w Rosji.

Tę nieoficjalną wciąż informację potwierdził na Facebooku przewodniczący komisji spraw zagranicznych w wyższej izbie rosyjskiego parlamentu, Konstantin Kozaczew. Stwierdził, że Moskwa musi zareagować proporcjonalnie, a falę wydaleń rosyjskich dyplomatów nazwał "brudną i podłą grą bez precedensu".

Biorąc pod uwagę, że po czwartkowej decyzji premier May o wydaleniu rosyjskich dyplomatów z Wysp reakcja Moskwy nastąpiła w sobotę - prawdopodobnie w ciągu 2-3 dni zostaną podjęte działania Rosji wobec krajów, które dziś zdecydowały o działaniach dyplomatycznych wobec Rosji.

Ponieważ Rosja podejmuje w takich kwestiach działania idealnie symetryczne, przypuszcza się, że wydali ze swojego terenu czterech polskich dyplomatów o statusie identycznym z tymi, których wydali Polska.

Zgodnie z tą zasadą wydali więc 60 dyplomatów amerykańskich, 4 kanadyjskich, 13 ukraińskich, 2 włoskich, 2 holenderskich, 3 litewskich, 1 estońskiego, 2 duńskich,  3 czeskich, 1 łotewskiego, 4 francuskich, 4 niemieckich.

Rosyjscy politycy twierdzą, że gest krajów UE jest gestem wrogim i nieuzasadnionym. Politycy, których pierwsze komentarze już się pojawiły, twierdzą, że z otruciem Skripala, czyli incydentem, który legł u podstaw tych decyzji, Rosja nie ma nic wspólnego.

Wypowiadający się na temat oskarżeń wobec Rosji rzecznik Kremla Dymitr Pieskow mówił wcześniej, że jest to "chamstwo graniczące z bandytyzmem". 

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA