fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

GUS: Żywność droższa o 6,5 proc.

Adobe Stock
W październiku inflacja wyniosła 2,5 proc. – potwierdził GUS tzw. szybki szacunek z początku miesiąca. Najszybciej rosną ceny żywności i opłaty za wywóz śmieci.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2019 r. wzrosły 2,5 proc. w porównaniu z październikiem ubiegłego roku – podał GUS w komunikacie. W porównaniu do września ceny wzrosły o 0,2 proc.

Czytaj także: Koszyk z zakupami coraz droższy

Jeśli chodzi o ceny usług, to roczny wzrost wyniósł aż 4,8 proc. W tej kategorii najbardziej drożeje wywóz śmieci, za co trzeba płacić średnio o ponad 31 proc. więcej niż rok wcześniej. Wyraźnie droższe są także restauracje i hotele (roczny wzrost o 5,3 proc.), usługi lekarskie (6,2 proc.) czy usługi fryzjerskie i kosmetyczne (5,5 proc.).

Ceny towarów wzrosły średnio o 1,7 proc., ale na tym tle bardzo wyróżnia się żywność, która ogólnie zdrożała o 6,5 proc. rok do roku. Najbardziej w górę poszybowały ceny cukru (ok. 22,6 proc.), warzyw (16,3 proc.), owoców (12,5 proc.), mięsa wieprzowego (14,1 proc.), wędlin (8,7 proc.), mąki (7,8 proc.) czy pieczywa (7,2 proc.).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA