fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Bezrobocie na Wyspach najmniejsze od 42 lat

Fotorzepa/Urszula Lesman
W kwartale zakończonym w sierpniu bezrobocie w Wielkiej Brytanii utrzymało się na poziomie najniższym od 42 lat, a liczba zatrudnionych jest bliska rekordu.

Stopa bezrobocia wyniosła w tym okresie 4,3 proc. – poinformował Urząd Krajowej Statystyki. To mniej od poziomu 4,5 proc. uważanego przez bank centralny za „zrównoważony". Liczba Brytyjczyków szukających pracy zmniejszyła się o 52 tys. do 1,44 mln. Zatrudnienie wzrosło o 94 tys. do 32,1 mln. Stopa zatrudnienia wynosi 75,1 proc. i jest tuż poniżej rekordowych 75,3 proc. odnotowanych w okresie od maja do lipca.

Płace wzrosły niewiele ponad 2 proc., znacznie wolniej niż inflacja, ale twórcy polityki pieniężnej zapowiadają, że nie zamierzają z podniesieniem stóp procentowych dłużej czekać na ich wyraźniejszy wzrost. Nie słabnie też jednak presja na ich podniesienie, bo od pół roku w ujęciu realnym są coraz niższe.

Szef Banku Anglii nie ukrywa, że Komisja Polityki Pieniężnej jest gotowa podnieść stopy na najbliższym posiedzeniu wyznaczonym na 2 listopada.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA