fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Daesh

Turcja: Schwytaliśmy siostrę al-Bagdadiego

AFP
Siostra byłego przywódcy Daesh, samozwańczego kalifa Abu Bakr al-Bagdadiego, została pojmana w północnej Syrii - podały tureckie władze.

65-letnia Rasmiya Awad została pojmana w czasie operacji przeprowadzonej w poniedziałek w pobliżu miasteczka Azaz - poinformowały tureckie władze.

Turcja podkreśla, że zatrzymanie siostry samozwańczego kalifa tzw. Państwa Islamskiego może pomóc w uzyskaniu cennych informacji wywiadowczych na temat Daesh.

Sam Bagdadi zginął wysadzając się w powietrze w czasie akcji amerykańskich sił specjalnych pod koniec października. Przywódca Daesh ukrywał się na terenie północno-zachodniej Syrii.

Przedstawiciel tureckich władz mówiąc o zatrzymaniu starszej siostry Bagdadiego w rozmowie z Reutersem stwierdził, że jej aresztowanie może "rzucić nowe światło na wewnętrzne funkcjonowanie ISIS (akronim oznaczający Państwo Islamskie w Iraku i Syrii - red.)".

Bagdadi miał pięciu braci i kilka sióstr, jednak nie jest jasne ilu członków rodzeństwa samozwańczego kalifa nadal żyje - podaje "New York Times".

Do aresztowania 65-letniej siostry Bagdadiego miało dojść na terenie prowincji Aleppo, na obszarze kontrolowanym przez Turcję.

Awad miała mieszkać w przyczepie wraz z mężem, synową i pięciorgiem dzieci - podał cytowany przez AP przedstawiciel tureckich władz. Obecnie jest przesłuchiwana w związku z podejrzeniami o przynależność do organizacji ekstremistycznej.

Bagdadi ogłosił się kalifem samozwańczego Państwa Islamskiego w 2014 roku. W pewnym momencie Daesh kontrolowało obszar o powierzchni niemal 100 tys. km kwadratowych w Iraku i w Syrii.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA