Reklama

Pracujesz więcej niż 55 godzin tygodniowo? Ryzykujesz życiem

W latach 2000-2016 liczba zgonów z powodu chorób serca spowodowanych wielogodzinną pracą wzrosła o 42 proc., a z powodu udaru - o 19 proc. Takie są wyniki badań WHO i Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO), opublikowane dziś w czasopiśmie naukowym "Environment International".

Publikacja: 17.05.2021 15:31

Pracujesz więcej niż 55 godzin tygodniowo? Ryzykujesz życiem

Foto: Stock Adobe

amk

Na podstawie analizy wpływu wielogodzinnej pracy na ryzyko utraty zdrowia i życia, WHO i ILO oszacowały, że w konsekwencji co najmniej 55-godzinnego tygodnia pracy w 2016 r. 398 000 osób zmarło z powodu udaru, a 347 000 z powodu chorób serca .

W latach 2000-2016 liczba zgonów z powodu chorób serca spowodowanych wielogodzinną pracą wzrosła o 42 proc., a z powodu udaru -  o 19 proc.

To obciążenie szczególnie istotne w przypadku mężczyzn (ich dotyczy 72 proc. zgonów), osób mieszkających w regionach zachodniego Pacyfiku i Azji Południowo-Wschodniej oraz pracowników w średnim lub starszym wieku. Większość odnotowanych zgonów dotyczyła osób zmarłych w wieku 60-79 lat, które w wieku od 45 do 74 lat pracowały tygodniowo 55 godzin lub więcej.

W badaniu stwierdzono, że tydzień pracy 55-godzinny lub dłuższy wiąże się z o 35 proc. wyższym ryzykiem udaru i o 17 proc. wyższym ryzykiem zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca, w porównaniu z 35-40 godzinami przepracowanymi tygodniowo.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Reklama
Reklama