fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Rosjanie chcą połączyć Sputnik V ze szczepionką AstraZeneca. Na Ukrainie

Szczepionka Gam-COVID-Vac, sprzedawana pod handlową nazwą Sputnik V
Szczepionka Gam-COVID-Vac, sprzedawana pod handlową nazwą Sputnik V
AFP
Rosja jest gotowa do przeprowadzenia na Ukrainie badań klinicznych szczepionki przeciw Covid-19, łączącej Sputnik V ze szczepionką opracowaną przez firmę AstraZeneca wraz z Uniwersytetem Oksfordzkim - powiedział w sobotę Kirył Dmitriew, szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RDIF).

RDIF, który sprzedaje szczepionkę Sputnik V za granicą, ogłosił w grudniu zamiar przetestowania kombinacji szczepionki AstraZeneca ze szczepionką Sputnik V, aby sprawdzić, czy może to zwiększyć skuteczność preparatu z Wielkiej Brytanii.

- Jesteśmy gotowi w pełni przenieść nasze technologie produkcyjne na Ukrainę, gotowi do rozpoczęcia badań klinicznych wspólnej szczepionki AstraZeneca i Sputnik V - powiedział w sobotę Kirył Dmitriew w wywiadzie dla kanału Rossija 1.

Wcześniej Wiktor Medwedczuk, lider prorosyjskiej ukraińskiej partii Opozycyjna Platforma - Za Życie, poinformował, że charkowska firma farmaceutyczna Biolek wysłała do ukraińskich władz zdrowotnych wniosek o rejestrację rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Według Medwedczuka, cytowanego przez agencję Interfax, Rosyjski Ośrodek im. Nikołaja Gamalei, który opracował rosyjski preparat, wyraził zgodę na transfer technologii i przekazanie linii komórkowej do ukraińskiego przedsiębiorstwa do produkcji szczepionki. Taki transfer, zdaniem polityka, mógłby nastąpić w ciągu dwóch tygodni, a produkcję szczepionki dla obywateli Ukrainy można uruchomić w ciągu 3 do 6 miesięcy.

Badania kliniczne szczepionki Sputnik V odbywały się lub są kontynuowane na Białorusi, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wenezueli czy Indiach. Wielu naukowców poddaje krytyce i wątpliwościom skuteczność rosyjskiego preparatu, formalnie nazywającego się Gam-COVID-Vac. Stosowanie Sputnika V na Ukrainie kategorycznie wykluczył premier Denys Szmyhal.

Denys Szmyhal

Źródło: rp.pl/ Reuters, interfax
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA