fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Szef WHO: Pandemia koronawirusa przyspiesza

AFP
Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł, że pandemia koronawirusa na świecie wciąż przyspiesza. Zauważył jednocześnie, że pierwszy milion zakażeń odnotowano po ponad trzech miesiącach, a ostatni po upływie jedynie ośmiu dni.

Jak pisze agencja Associated Press, Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas wirtualnej konferencji World Government Summit przestrzegał przed upolitycznianiem pandemii. - Największym zagrożeniem nie jest wirus sam w sobie, ale brak globalnej solidarności i przywództwa. Nie możemy pokonać pandemii w podzielonym świecie - zaznaczył. - Wiemy, że pandemia to coś więcej niż kryzys epidemiczny, to także kryzys ekonomiczny, społeczny, a w wielu państwach i polityczny. Jej skutki będą odczuwalne przez dekady - dodał. Wezwał rownież rządy i społeczeństwa, aby przygotowały się na ewentualne pandemie w przyszłości. Zdaniem szefa WHO nie jesteśmy na to gotowi, a mogą mieć tragiczne skutki.

Według danych agencji AFP, na na całym świecie na COVID-19 zmarło już ponad 465 tys. ludzi. Krajem, który najbardziej został dotknięty przez pandemię pozostają Stany Zjednoczone. COVID-19 doprowadził tam do niemal 120 tys. zgonów. Na miejscu drugim jest Brazylia - ponad 50,5 tys. zmarłych a trzecia Wielka Brytania - ponad 42,5 tys. Na miejscu czwartym są Włochy, gdzie zanotowano ponad 34,5 tys.zgonów.

Epicentrum pandemii znajduje się obecnie w Ameryce Południowej. W Brazylii potwierdzono dotąd ponad milion zakażeń. W Meksyku zmarło ponad 20 tys. chorych, w Peru ponad 8 tys., a w Argentynie ponad tysiąc.

Na całym świecie wykryto dotychczas ponad 8,8 mln zakażeń koronawirusem.

Źródło: AP, The Guardian, AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA