fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Badanie: Osoby z nadciśnieniem umierają na COVID-19 dwa razy częściej

AFP
Zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2 cierpiący na nadciśnienie są dwa razy bardziej narażeni na zgon z powodu COVID-19 niż osoby z właściwym ciśnieniem krwi - wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół badaczy pod kierownictwem Fei Li i Ling Tao z departamentu kardiologii w szpitalu w Xi'an, w Chinach.

Wyniki badań opublikowano na łamach "European Heart Journal".

Badacze przeanalizowali dane medyczne na temat 2866 zakażonych koronawirusem leczonych w Wuhan, mieście, w którym pojawiło się pierwsze duże ognisko koronawirusa na świecie.

Mniej niż 30 proc. z tych pacjentów cierpiał na nadciśnienie.

"Zauważyliśmy, że niemal połowa pacjentów, którzy zmarli w wyniku COVID-19 miała wysokie ciśnienie krwi, co było znacznie większym odsetkiem niż (liczba osób z nadciśnieniem), u których stwierdzono łagodny przebieg COVID-19" - napisał Tao w oświadczeniu.

Z analizy badaczy wynika, że wśród pacjentów, których dane analizowali, odsetek zgonów wśród osób z nadciśnieniem wyniósł 4 proc., podczas gdy odsetek zgonów wśród pacjentów z prawidłowym ciśnieniem krwi wyniósł 1,1 proc.

Po skorygowaniu tych danych o inne różnice między pacjentami badacze ustalili, że nadciśnienie zwiększa ryzyko zgonu na COVID-19 dwukrotnie.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA