fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Chiny

Chiny oskarżają Brytyjczyków o "obrazę chińskiego narodu"

Demonstracja w obronie praw Ujgurów
AFP
Ambasada Chin w Wielkiej Brytanii domaga się od władz tego kraju "natychmiastowej naprawy błędów" w reakcji na uchwałę przyjętą przez brytyjskich parlamentarzystów domagających się działań od rządu mających na celu zakończenie działań chińskich władz w Sinciangu określonych jako ludobójstwo.

Zachód oskarża Chiny o brutalne represje wobec muzułmanów w Sinciangu - przedstawiciele mniejszości Ujgurów mają trafiać tam do obozów reedukacyjnych, w których poddawani są torturom, intensywnej sinizacji, a kobiety - jak wynika z tegorocznego raportu BBC - są tam regularnie gwałcone i poddawane przemocy seksualnej.

Chiny zdecydowanie odrzucają te oskarżenia podkreślając, że ich działania w Sinciangu są wymierzone w ekstremistów muzułmańskich.

Po przyjęciu przez brytyjski parlament uchwały ws. Sinciangu ambasada Chin wydała oświadczenie, w którym stwierdza, że oskarżenie Chin o ludobójstwo przez "grupę brytyjskich parlamentarzystów" nie jest bezpodstawne oraz że jest to "najbardziej niedorzeczne kłamstwo stulecia".

"To oburzająca obraza i afront wobec chińskiego narodu i poważne naruszenie prawa międzynarodowego i podstawowych norm rządzących stosunkami międzynarodowymi" - pisze ambasada.

"Chiny zdecydowanie sprzeciwiają się mieszaniu się Wielkiej Brytanii w wewnętrzne sprawy Chin" - pisze ambasada.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA