fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet rozdaje prezenty warte 9,4 mld zł

Fotorzepa, Marta Bogacz
Oszczędności w kasie są na tyle duże, że można pozwolić sobie na dodatkowe wydatki – uznał rząd. W ten sposób oddala się jednak szansa na dużo niższy deficyt.

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji budżetu państwa jeszcze na ten rok. Zwykle nowele są potrzebne, gdy sytuacja budżetu jest zła, tym razem jednak jest wprost przeciwnie. Rząd szacuje, że w 2017 r. jego wydatki będą o co najmniej 9,4 mld zł niższe od założonych. Chce uzyskane oszczędności wydać na inne cele.

Przede wszystkim na wypłatę rekompensat za utracone prawa do bezpłatnego węgla dla 235 tys. emerytów górników. Na ten cel pójdzie 2,3 mld zł. Około 980 mln zł ma zostać przekazane Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. To także rekompensata – za utracone w latach 2010–2017 wpływy z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień ustawowych.

O 317 mln zł ma zostać zwiększona rezerwa na realizację programu 500+, a o 100 mln zł – na zakup i objęcie akcji w podwyższonym kapitale Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (d. PAIiIZ). Dokapitalizowane mają także zostać Polski Fundusz Rozwoju i BGK, choć nie wiadomo, o ile. Kolejne ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA