fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

„Przestańmy bezmyślnie burzyć”. Architekci w trosce o klimat

Adobe Stock
W Wielkiej Brytanii architekci domagają się, by rząd zachęcał do remontowania istniejących budynków zamiast budowania w ich miejsce nowych.

Rozbiórki budynków, szczególnie te, które wiążą się z użyciem materiałów wybuchowych, są chętnie oglądane i transmitowane. Jednak wyburzanie budynków, które często jest elementem rewitalizacji jakichś obszarów, wcale nie musi być dobre. Architekci z Wielkiej Brytanii twierdzą, że w trosce o klimat powinno się raczej zachęcać do przebudowy, remontów czy rewitalizacji istniejących budynków zamiast ich wyburzania.

Wyburzanie budynków w celu postawienia w ich miejscu nowych może być bowiem bardzo szkodliwe dla środowiska. Budowy potrzebują bowiem olbrzymich ilości stali, cementu czy cegieł, przy których produkcji (zwłaszcza stali i cementu) emitowane są olbrzymie ilości gazów cieplarnianych. Dotychczas sądzono, że lepiej jest wyburzać i stawiać nowe, energooszczędne budynki, jednak nowe szacunki Royal Institute of Chartered Surveyors sugerują, że budynek biurowy „emituje" 35 proc. dwutlenku węgla w czasie swojego istnienia jeszcze przed oddaniem do użytku. W przypadku budynków mieszkalnych emisje związane z budową to 51 proc. emisji w czasie cyklu życia budynku.

- Ten zdumiewający fakt został zrozumiany w branży właściwie niedawno. Powinniśmy przestać bezmyślnie burzyć – stwierdza, cytowany przez BBC, Will Hurst, redaktor naczelny „The Architects' Journal".

Z tych kalkulacji wynika, że nowe, energooszczędne budynki muszą służyć przez dziesięciolecia, by zaoszczędzić wystarczająco dużo energii, by „spłacić" zadłużenie emisji. Dlatego też The Architects' Journal wsparty przez czternastu laureatów Stirling Prize wezwał do tego, by zachęcać do przebudowy czy remontów zamiast wyburzania.

Propozycje architektów są konkretne – chcą, by rząd Zjednoczonego Królestwa dostosował stawki VAT, tak by przebudowa budynków była tańsza niż stawianie nowych. Zdaniem architektów jest to teraz możliwe, gdyż po Brexicie odpadł argument, że nie zezwoli na to Unia Europejska. Zdaniem rządu takie zmiany byłyby jednak kosztowne – finanse państwa straciłyby na tym, szacunkowo, nawet 6 mld funtów rocznie. Architekci sugerują jednak, że można to skompensować odpowiednio zmieniając stawki VAT dla stawiania nowych budynków, a korzyści z przerabiania istniejących są tego warte – może to dać dodatkowy impuls do rozwoju tzw. zielonej gospodarki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA