fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

Kaplica w środku puszczy kosztuje tyle co dom jednorodzinny

Adobe Stock
- Lasy Państwowe za prawie pół miliona zł zbudują kaplicę w Puszczy Niepołomickiej – informują ekolodzy ukrywający się na Twitterze i Facebooku na profilu „Nasze Lasy".

O swoim poparciu dla pomysłu lasów państwowych metropolita krakowski, Marek Jędraszewski, informował Jarosława Selina już rok temu.

Jak informują ekolodzy, Lasy Państwowe wznoszą po środku puszczy kaplicę, której koszt – 400 tys. zł – przekracza koszt zbudowania od zera domu jednorodzinnego.

Pomysłowi patronuje jednak kuria krakowska, więc sam projekt jest celebrowany ze sporą pompą. W czerwcu lasy wraz z kurią celebrowały naradę nad pomysłem tej budowy, z tej okazji została zorganizowana nawet msza, którą koncelebrował sam arcybiskup Marek Jędraszewski, a w ławkach siedziały władze województwa małopolskiego i posłowie. Imprezę zorganizowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie.

Mszę w intencji pomyślnego dokończenia budowy, Lasy Państwowe, czyli państwowe przedsiębiorstwo, postanowiło odprawić w godzinach pracy, we wtorek o godz. 12. – Msza Święta zostanie odprawiona w intencji pomyślnego wzniesienia pomnika leśników polskich – kaplicy pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia jako wotum dziękczynienia w stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości – pisze Jan Kosiorowski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. I wyjaśnia, że kaplica „dopełnia znaczenie tej puszczy w historii Polski". W tym samym liście zachęcał leśników do udziału w nabożeństwie.

Pozostaje kwestia kosztów tej dopełniającej historię Polski kaplicy. Jak informuje nieformalna organizacja ekologów ukrywająca się w mediach społecznościowych pod profilem „Nasze lasy", budowa kapliczki może kosztować nawet 400 tys. zł. Powołują się na informacje od zaufanego pracownika średniego szczebla Lasów Państwowych, który policzył koszty budowy oraz – niezbędnej infrastruktury, zapewnienia dojazdu. – Nasz informator uczula, że trzeba brać pod uwagę wszelkie koszty, nie tylko budowy, tzn. także koszty uzgodnień i infrastruktury pomocniczej, to jest środek lasu. Szacuje łączne koszty na 400 tys. zł – informują ekolodzy. Profil jest prowadzony anonimowo, jednak wśród pozostałych organizacji ekologicznych, które działają oficjalnie, panuje przekonanie, że ten profil publikuje bardzo sprawdzone informacje od wiarygodnych pracowników Lasów Państwowych.

Suma 400 tys. złotych to dzisiaj przybliżony koszt budowy jednorodzinnego domu o powierzchni 100 metrów kw. W opracowaniu Muratora, który przyjrzał się cenom budowy domu koszt budowy domu jednorodzinnego to mniej więcej 4000 zł za 1 mkw, a jeśli chodzi o stan surowy, cenniki systemu Sekocenbud, na podstawie których przygotowywane są kosztorysy projektów podają, że w pierwszym kwartale 2019 r. średni koszt wybudowania 1 mkw powierzchni netto wynosił 2347 zł netto.

Oczywiście, Rzeczpospolita zwróciła się z pytaniami do Lasów Państwowych. Zapytaliśmy nie tylko o informację na temat kosztów, ale także - czy pod budowę zostaną w puszczy wycięte drzewa oraz - w jaki sposób budowa kaplicy wpisuje się w misję Lasów Państwowych „ochrony, trwałości utrzymania lasów, ciągłości i zrównoważonego wykorzystania wszystkich funkcji oraz powiększania zasobów leśnych"? Wreszcie, zapytaliśmy także, czy regionalna dyrekcja ponosiła koszty przyjazdu abp. Jędraszewskiego i ile zapłacili kurii za organizację tej mszy. Na odpowiedź czekamy już tydzień, gdy nadejdzie, natychmiast poinformujemy.

Warto przypomnieć, że to nie jedyne głośne ostatnio relacje między Kościołem a lasami. Nawet sto osób protestowało w niedzielę na Świętym Krzyżu w Świętokrzyskim przeciwko zmniejszeniu Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Tym razem to projekt rządowy, rozporządzenie zakłada wykrojenie 5 ha z powierzchni Parku, na którym stoją kościół i zabudowania klasztorne. Rozporządzenie wyjaśnia, że wynika to z planu zurbanizowania działek, ale tym planom mocno sprzeciwiali się wszyscy dotychczasowi dyrektorzy parku. Według rządowego Projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, zmiana granic parku „stanowi to ważny element ochrony zasobów Parku przed zagrożeniami zewnętrznym".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA