fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Ryżowy gest dobrej woli Chin. Pozwolą na import z USA

Adobe Stock
Chiny zgodziły się po raz pierwszy na import ryżu ze Stanów, co dla analityków jest sygnałem ocieplenia stosunków po mroźnym roku z wymianą celnych ciosów.

Zielone światło chińskich władz celnych zawarte w komunikacie nadanym w jej portalu pojawia się przed styczniowymi rozmowami delegacji obu krajów po uzgodnieniu przez prezydentów Xi Jinpinga i Donalda Trumpa moratorium na wyższe stawki celne.

Nie było natychmiast wiadomo, jak dużo amerykańskiego ryżu będą chciały zamówić Chiny, bo zaopatrują się w to ziarno w Azji. Samo posunięcie pojawiające się po latach rozmów na ten temat następuje po obietnicach resortu handlu w Pekinie o dalszym otwarciu się na handel ze Stanami.

Z dniem 27 grudnia jest dozwolony import brązowego, polerowanego i połamanego ryżu, jak długo statki będą spełniać chińskie normy kontroli i będą zarejestrowane w resorcie rolnictwa USA.

- Zgoda na import amerykańskiego ryżu sugeruje poprawę w stosunkach amerykańsko-chińskich — stwierdziła analityczka rolnictwa w firmie doradczej LCI, Cherry Zhang i spodziewa się, że teraz firmy państwowe będą go zamawiać. Przedstawiciele pekińskiego think-tanku związanego z rządem powiedzieli, że ceny tego ryżu nie są konkurencyjne w porównaniu z importem z Azji Płd.-Wsch, więc ich zdaniem decyzję o zezwoleniu na import należy uważać za gest dobrej woli.

Chiny otworzyły rynek ryżu wchodząc w 2001 r. do Światowej Organizacji Handlu WTO, ale brak porozumienia fitosanitarnego między Chinami i Stanami uniemożliwiał skutecznie import — zdaniem firmy handlowej USA Rice. Mimo tego Chiny wprowadziły dodatkową stawkę 25 proc. cła w imporcie tego ryżu, choć nie wolno było go sprowadzać.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA