fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rekordy cenowe 2017 roku: towary luksusowe

AFP
W tym roku padło kilka rekordów cenowych za przedmioty luksusowe czyli takie, które służą nielicznym, ale kosztują tyle, co wyżywienie niejednego miasta czy osady.

Rekord wszech czasów na rynku sztuki ustanowił Muhammad ibn Salman ibn Abd al-Aziz Al Su'ud następca tronu Arabii Saudyjskiej, kupując obraz Leonarda da Vinci - Zbawca świata. Przedstawiające Chrystusa malowidło poszło na aukcji Christie's za 450 312 500 dol. przy cenie wywoławczej 100 mln dol., przypomniała gazeta Wiedomosti.

Na drugim miejscu znalazł się ważący 50,6 karatów różowy brylant Pink Star który wykonany został z diamentu 132,5-karatowego. Cena na aukcji Sotheby's sięgnęła 71,2 mln dol.. To absolutny rekord na rynku kamieni szlachetnych. Diament, z którego szlifierz stworzył Różową Gwiazdę wydobyty został w kopalni koncernu De Beers w RPA.

Brylantowe kolczyki Apollo i Artemis sprzedano za 57,4 mln dol..Każdy kolczyk był sprzedawany oddzielnie, ale nabywca okazał się ten sam. Chińska miseczka o średnicy 13 cm z porcelany liczącej 1000 lat poszła w Sotheby's za 37,7 mln dol.. Jej cena wywoławcza - 10 mln dol. potroiła się w ciągu 10 minut.

Za najdroższy sprzedany samochód tego roku został uznany Aston Martin DBR1 z 1956 r (seria ta liczyła pięć egzemplarzy). Na aukcji Sotheby's samochód uzyskał cenę 22,5 mln dol.

Wśród zegarków najdroższy okazał się stalowy Rolex nieżyjącej gwiazdy Hollywoodu Paula Newman'a. Zegarek osiągnął na aukcji cenę 17.8 mln dol.

Cena kolekcji whisky The Macallan liczącej od 50 do 65 lat w kryształowych butelkach Lalique poszła za 993 tys. dol.. Natomiast list Krzysztofa Kolumba w którym pisze o odkryciu Ameryki sprzedany został za 751.5 tys. dol.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA