fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Wielka trójka ratingu w Europie

Bloomberg
Unia Europejska stara się zwiększyć konkurencję w ocenianiu wiarygodności kredytowej, ale upłynie dużo czasu, zanim zmaleje dominacja trzech najważniejszych agencji

W bloku 28 krajów Standard & Poor's ma 40,42 proc. udziału rynkowego, Moody's 34,67 proc. a Fitch 16,8 proc. — wynika z najnowszych danych Europejskiego Urzędu Papierów Wartościowych i Rynków (ESMA). Razem ta trójka kontroluje 92 proc. rynku, rok temu miała około 90 proc. rynku, a najbliższy rywal, DBRS Rating Limited ma 1,47 proc. udziału w rynku.

ESMA jest w Unii organem regulacji agencji ratingowych i ma wyliczać w sposób regularny ich udziały rynkowe, aby sprawdzać, czy są realizowane przepisy z 2009 r. o pobudzaniu konkurencji w tym sektorze. Zgodnie z nimi każdy emitent papierów dłużnych zamierzający korzystać z ocen dwóch lub więcej agencji powinien wybrać tę, na którą przypada mniej niż 10 proc. udziału rynkowego albo wyjaśnić, dlaczego tego nie zrobił.

Nadzieje urzędu, że tak będzie nie spełniły się mimo zatwierdzenia w Unii trzech zestawów przepisów dotyczących takich agencji od czasu kryzysu finansowego z lat 2007-09.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA