fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Wydajemy na towary luksusowe już 25 mld zł

Adobe Stock
Rynek luksusu nakręca rosnąca liczba osób zamożnych. Dlatego na wejście do naszego kraju decydują się kolejne znane marki.

Ponad 32 tys. osób w kraju zarabia rocznie co najmniej 1 mln zł. Z kolei aktywami wartymi co najmniej 1 mln dol. może się pochwalić 116 tys. osób – wynika z dorocznego raportu firmy KPMG. Firma podaje, że w 2018 r. w Polsce mieszkało już ponad 234 tys. osób zarabiających ponad 20 tys. zł miesięcznie, z czego blisko 67 tys. zarabiało powyżej 50 tys. zł.

Bardzo dynamicznie rośnie liczba Polaków o rocznych dochodach przekraczających 1 mln zł, w 2018 r. było ich już 32,1 tys., co oznacza wzrost o 38,4 proc. w ujęciu rocznym. Najwięcej najbogatszych mieszka w województwach mazowieckim, wielkopolskim i małopolskim. W sumie w 2018 r. liczba dobrze zarabiających Polaków, czyli o miesięcznych zarobkach ponad 7,1 tys. zł brutto, przekroczyła 1,4 mln osób, których łączne dochody wyniosły 319 mld zł. Zgodnie z szacunkami KPMG w 2019 r. liczba dobrze zarabiających osób wyniesie blisko 1,6 mln, a ich łączny dochód wzrośnie o 12,6 proc. i będzie nadal rosnąć.

– Szacujemy, że w ciągu najbliższych pięciu lat liczba osób dobrze zarabiających w całym kraju zwiększy się do 2 mln – mówi Andrzej Marczak, partner w KPMG w Polsce.

Wpływa to na perspektywy polskiego rynku dóbr luksusowych, który w tym roku wzrośnie o 5,4 proc. w stosunku do poprzedniego, a jego wartość wyniesie ponad 25 mld zł. Największym segmentem stanowiącym niemal dwie trzecie rynku luksusu w naszym kraju Polsce pozostają samochody luksusowe i premium, a jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi tego rynku są usługi hotelarskie i spa. Do 2024 r. segment ten może wzrosnąć nawet o blisko 60 proc. Szybko rośnie też sektor luksusowej biżuterii, kosmetyków, a także odzieży i dodatków.

Ostatnim znaczącym debiutem na naszym rynku był pierwszy salon francuskiej marki Hermes, ale na tym rozwój sektora się nie skończył. Lista wielkich nieobecnych w Polsce potentatów tego rynku jest nadal długa, ale w najbliższych latach powinna się skracać.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA