fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Najlepsze zegarki świata 2019: luksusowe i praktyczne

Wszyscy twórcy nagrodzonych zegarków
gphg.org
Zwycięzca to Audemars Piguet - najcieńszy na rynku automatyczny zegarek z tzw. wiecznym kalendarzem, który nie wymaga przestawiania nawet w roku przestępnym. Kosztuje on równowartość blisko 600 tys. zł. Zegarek atomowy AMC na rękę kosztuje równowartość 10,5 mln zł.

Coroczne nagrody Grand Prix d'Horlogerie de Geneve, konkursu dla uznanych za najlepsze w danym roku zegarków, zostały przyznane. Zwycięzca otrzymuje Złotą Wskazówkę - jedno z najważniejszych wyróżnień sztuki zegarmistrzowskiej. W tym roku zwycięzcą okazał się model Royal Oak Selfwinding Perpetual Calendar Ultra-Thin, Audemars Piguet.

Czym wyróżnia się ten chronometr? Jest najcieńszy na rynku, zrobiony z tytanu i platyny, ma tzw. Wieczny kalendarz, który nie wymaga nastawiania nie wymaga przestawiania daty w miesiącach mających mniej niż 31 dni, a także w lutym, który ma 28 dni lub w roku przestępnym, gdy ma 29 dni przestawianie daty następuje automatycznie. Ma też niebotyczną cenę - 150,8 tys. franków, czyli ponad 584 tys. zł.

Oprócz zdobywcy Złotej Wskazówki jury nagrodziło też zegarki najlepsze w 14 kategoriach. Są to m.in. najlepszy męski zegarek - 28t, firmy Voutilainen. To limitowana seria licząca zaledwie 8 egzemplarzy. Tytanowy zegarek kosztuje 86 tys. franków.

Panie powinny pytać u zegarmistrzów o Chanel J12 caliber 12.1. Zegarek ma nowy mechanizm, który opracowała manufaktura Kaenissi, którą firma Chanel kupiła w minionym roku. Korpus jest ceramiczny, a cena - 5650 franków (21,9 tys. zł).

Nagroda w kategorii Chronometria (zegarki mechaniczne) przypadła stalowemu Carburised steel regulator, firmy Chronométrie Ferdinand Berthoud. Zegarek jest wyposażony w tourbillon (obrotowa klatka zawierająca balans i mechanizm wychwytowy) oraz w mechanizm stałej siły. To limitowana edycja 20 sztuk dla posiadaczy co najmniej 200 tys. franków.

Za najlepszy zegarek w kategorii „Z kalendarzem i funkcjami astronomicznymi" uznany został Arceau L'heure de la lune firmy Hermes. To chyba najniezwyklejszy (i najładniejszy) zegarek wśród wyróżnionych. Korpus z szarego złota, cyferblat w dwóch wersjach - z awanturynu lub meteorytu. Na cyferblacie widać rosnący i ubywający księżyc część z nich zakrywają mniejsze tarcze z godzinami i minutami. Takich zegarków jest tylko sto. Cena - 26 tys. franków.

Najdziwniejszym zegarkiem już z wyglądu jest GNS1.2, Genus - zwycięzca kategorii „Wyjątkowa mechanika". To pierwszy wyrób nowej szwajcarskiej firmy Genus. Na korpusie z szarego złota widać cyferblat pełen skomplikowanych mechanizmów. trzeba się dobrze przypatrzeć, by dostrzec godziny i minuty. Zegarek nie ma wskazówek. Firma złożyła jedynie osiem takich czasomierzy. Każdy kosztuje 310,7 tys. franków (1,2 mln zł).

Dwie perełki dla estetów. W kategorii „Zegarki jubilerskie" zachwyca szaro błękitna bransoleta Serpenti Misteriosi Romani firmy Bvlgari. Na wierzchu jest wąż z szafirem 10,83 karata, a całość jest wykładana brylantami ważącymi łącznie 63,33 karatów i szafirami (33, 3 karatów) Korpus jest z białego złota. A gdzie tutaj zegarek? W paszczy węża.

Piękny jest czasomierz - zwycięzca kategorii Kunszt Artystyczny. Został wykonany w jednym egzemplarzu. To praca niezależnego mistrza z Finlandii Kari Voutilainena - Starry Night Vine. Cyferbat wykonany został w dwóch technikach - jedna połowa autorstwa japońskiego mistrza miniatur Tatsuo Kitamury przedstawia księżyc i gwiazdy na błękitnym niebie, a druga to dzieło mistrzyni emalii Anity Porsche - winorośl na błękitnym tle. Jedyny posiadacz takiego cuda na świecie zapłaci zań 248 tys. franków (961 tys. zł).

Wśród 85 nominowanych zegarków każdy jest wyjątkowy. Np. platynowy Marine Mega Yacht firmy Ulysse Nardin to propozycja dla bogatych żeglarzy (310 tys. franków). Większość czujników i wskaźników wykonano w postaci ruchomych części statków morskich. Edycja liczy 30 sztuk. Zdumiewa także Astronomia Dragon firmy Jacob & Co Koperta jest z białego złota. Zegarek ma dwa tourbillony obwiedzione ręcznie grawerowanym smokiem z białego złota. Całość jest umieszczona pod kopułą. Zegarek jest więc wypukły. Został wykonany w jednym egzemplarzu za 1,077 mln franków.

Nowatorki jest Single-Hand Mechanical Wristwatch Series·Globe firmy Ciga Design (kategoria Wyzwanie). Godziny i minuty są wskazywane przez pojedynczy czerwony wskaźnik umieszczony na wirującej kuli ziemskiej. Cena przystępna - 3500 franków.

Najdroższym czasomierzem wśród biorących udział w tegorocznym Grand Prix okazał się stalowy AMC firmy Urwerk. Wyjątkowy zegarek składa się z dwóch części: stacjonarnego zegara atomowego i mechanicznego zegarka na rękę. Oba są zdolne do synchronizacji ze sobą. Zrobiono trzy egzemplarze. Każdy po 2,75 mln franków (10,5 mln zł).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA