fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

W stronę zrównoważonej gospodarki odpadami

Targi co roku przyciągają kilka tysięcy odwiedzających, wśród których nie brakuje przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, a także gości ze świata nauki i biznesu
materiały prasowe
Najnowsze rozwiązania z zakresu gospodarki odpadami były osią Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POL-ECO SYSTEM, które odbyły się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Podczas targowych konferencji i debat padały praktyczne propozycje dotyczące drogi w stronę zrównoważonej gospodarki odpadami. Resort środowiska jest w przededniu wdrożenia pakietu odpadowego. Dlatego w Poznaniu sporo miejsca zajęły zagadnienia dotyczące gospodarki obiegu zamkniętego, recyklingu, systemu zbiórki i segregacji odpadów.

Magnes dla branży

– Targi POL-ECO SYSTEM to największe i najważniejsze wydarzenie targowo-wystawiennicze w branży ochrony środowiska w Europie Środkowo-Wschodniej. Co roku przyciąga kilka tysięcy osób, wśród których nie brakuje najważniejszych decydentów z administracji rządowej i samorządowej, a także przedstawicieli nauki i biznesu – mówi Przemysław Trawa, prezes Grupy MTP.

– W tym roku kilkaset firm prezentowało zaawansowane technologie, rozwiązania i produkty służące zrównoważonemu rozwojowi i gospodarce odpadami. Podczas licznych konferencji, debat, szkoleń i wykładów uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z najnowszymi trendami i kształtującymi przyszłość zmianami prawnymi – dodaje.

Częścią targów POL-ECO SYSTEM była organizowana po raz trzeci przez Ministerstwo Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przestrzeń wystawienniczo-konferencyjna EkoSfera. Stała się ona miejscem, w którym podczas debat, szkoleń i wykładów mówiono o trendach w sektorze odpadowym. Nad EkoSferą patronat honorowy objął premier Mateusz Morawiecki.

– Dbałość o środowisko to nasz obowiązek, który wynika z konieczności zapewnienia zasobów następnym pokoleniom. Odpowiedzią na to wyzwanie jest między innymi gospodarka o obiegu zamkniętym – zaznacza Henryk Kowalczyk, minister środowiska. – Temat przewodni tegorocznej edycji targów POL-ECO SYSTEM „Zrównoważona gospodarka odpadami – dla ludzi, zdrowia i środowiska" wpisuje się w podjęte przez Ministerstwo Środowiska działania, które przyczyniają się do poprawy systemu gospodarki odpadami.

– Wśród wyzwań, z jakimi muszą się zmierzyć samorządy i branża odpadowa w najbliższym czasie, jest dostosowanie systemu zbiórki i przetwarzania odpadów do znowelizowanych aktów prawnych oraz przystosowanie instalacji przetwarzania odpadów do nowych, najlepszych dostępnych technologii BAT. Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach pozwala jednocześnie na to, by zmiany nie powodowały nadmiernych obciążeń społecznych – podkreśla Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

Na targach oprócz licznych sesji, konferencji i debat poświęconych gospodarce odpadami nie zabrakło też tematów związanych z energetyką i smart city. Szczególnie interesujące obszary, których dotyczyły spotkania, to rozwijająca się energetyka prosumencka (rozproszona), magazynowanie energii, klastry energii oraz odnawialne źródła energii dla przedsiębiorców, samorządów, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Miasta w centrum uwagi

Podczas poznańskiego wydarzenia ważne miejsce zajmowała dyskusja o przyszłości miast. Zagadnieniu temu było poświęcone towarzyszące targom Forum Rozwoju Miast. Jakie zatem powinny być miasta przyszłości? Według uczestników poznańskiego spotkania mają być inteligentne w takim stopniu, aby pomagały mieszkańcom w codziennym życiu i czyniły ich szczęśliwymi.

– Chciałbym, aby Poznań był miastem dla wszystkich, bez względu na zamożność, poglądy i preferencje. Abyśmy potrafili mieszkać razem i darzyć się szacunkiem – powiedział podczas otwarcia Forum Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Gość specjalny Forum, Charles Montgomery, autor książki „Miasto szczęśliwe", wskazuje na czynnik społeczny jako najważniejszy wyznacznik szczęścia. Tymczasem Polska zajmuje 40. miejsce w najnowszym rankingu „World Happiness Report". Wyprzedzają nas sąsiedzi: Niemcy, Czesi i Słowacy. A na czele zestawienia są Finlandia, Dania i Norwegia.

Według Montgomery'ego na poziom szczęścia w dużej mierze wpływają relacje społeczne. – Szczęśliwe miasta to takie, które umożliwiają mieszkańcom jak najwięcej okazji do spotkań i interakcji – mówi Charles Montgomery.

Za przykład stawia miasta z wielowiekową tradycją, w których restauracje, sklepy i lokale usługowe drobnych rzemieślników są wpisane w tkankę miejską. Taka przestrzeń zachęca do przebywania w mieście. Jako przykład złych rozwiązań urbanistycznych wskazuje zamknięte osiedla oraz rozbudowane przedmieścia, które wymuszają dojazd do centrum samochodami. Jego zdaniem zabiera to czas, który można by spożytkować na budowanie relacji z sąsiadami i rodziną. Większa odległość od miasta uniemożliwia chodzenie pieszo, a brak naturalnego ruchu to w konsekwencji rozwój chorób cywilizacyjnych. Alternatywą jest takie projektowanie osiedli podmiejskich, by były dobrze skomunikowane za pośrednictwem transportu publicznego.

Podczas poznańskich targów Lasy Państwowe podsumowały projekt Leśnych Gospodarstw Węglowych. Odbyło się także seminarium „Dorobek 30-lecia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz perspektywy rozwoju Funduszu i systemu finansowania ochrony środowiska w Polsce". Można było również obejrzeć wystawę uczestników konkursu Ministerstwa Środowiska „Produkt w obiegu", którego celem jest promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym.

- Materiał powstał we współpracy z Grupą MTP

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA