fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Nowy najbogatszy obywatel Chin. Majątek zbił na tradycyjnym biznesie

Bloomberg
Zhong Shanshan przegonił Jacka Ma, założyciela Alibaby na liście najbogatszych obywateli Chin. Majątek zbił na bardzo tradycyjnym i nieskomplikowanym biznesie: sprzedaży napojów butelkowanych.

Zhong Shanshan ma majątek szacowany na 58 mld dolarów - wynika z Bloomberg Billionaires index. Dwie kontrolowane przez niego firmy weszły na giełdę w 2020 r. Jego pierwsza firma Nongfu Spring, produkująca butelkowaną wodę do picia weszła na giełdę w Hongkongu na początku września i po kilku dniach cena jej akcji mocno wzrosła. Firma jest obecnie wyceniana na 189 mld HKD, czyli ok. 24,5 mld dol. amerykańskich.

Dzięki temu debiutowi majątek Zhong Shanshana urósł do 58,7 mld dol., co daje mu 17. miejsce na liście najbogatszych - przed Jackiem Ma, którego majątek wyceniany jest na 56,7 mld dolarów.

Zhong jest też głównym udziałowcem firmy Beijing Wantai Biological Pharmacy, która zadebiutowała na giełdzie w Szanghaju w kwietniu 2020 r. Wówczas jego majątek szacowano na ok. 20 mld dol. amerykańskich.

Najbogatszy Chińczyk unika polityki i grup interesów w biznesie. Pochodzi z biednej rodziny i wcześnie poszedł do pracy. Według chińskich mediów przestał chodzić do szkoły podstawowej w czasie chińskiej rewolucji kulturalnej i pracował jako robotnik na budowie, reporter w gazecie oraz sprzedawca napojów. Ostatnia praca zainspirowała go do założenie własnego biznesu.

Telewizja CNN zwraca uwagę, że prawdopodobnie Jack Ma może niedługo odzyskać pozycję numer jeden wśród najbogatszych osób w Chinach, ponieważ na giełdowy debiut szykuje się jego fintech - Ant Group. Według analityków będzie to największy debiut giełdowy w historii pod względem pozyskanych funduszy. Firma zadebiutuje równocześnie w Szanghaju i Hongkongu, co oznacza, że może pozyskać od inwestorów w sumie 30 mld dolarów.

Kolejne debiuty chińskich spółek na giełdach oznaczają "kreacje" kolejnych miliarderów. Według CNN do końca tego roku w Chinach pojawi się około 100 nowych miliarderów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA