fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Społeczne i gospodarcze oczekiwania wobec PPK

Pexels
Niekorzystne trendy demograficzne powodują, że polski system emerytalny nie jest w stanie zapewnić godziwych emerytur.

Tę sytuację mają uzdrowić pracownicze plany kapitałowe (PPK) – powszechny system oszczędzania na emeryturę. Zgodnie z przyjętą formułą w ramach PPK pracownik oraz pracodawca będą solidarnie wpłacali na specjalne konto dwie składki: obligatoryjną i dodatkową. Od 1 lipca 2019 r. największe firmy działające w Polsce zostały zobligowane do wdrożenia tego rozwiązania.

Nowy sposób oszczędzania na emeryturę stanowi duże wyzwanie dla pracodawców i budzi uzasadnione zainteresowanie. Należy też pamiętać o tym, że według zapowiedzi rządu dla aktywnych uczestników PPK zostały przewidziane specjalne dopłaty.

Na pewno warto dzisiaj zdiagnozować, jaki jest poziom przygotowania i główne wyzwania stojące przed przedsiębiorstwami w procesie wdrażania PPK i jak instytucje finansowe oferujące PPK mogą wesprzeć pracodawców i pracowników. Rodzą się pytania, czy przedsiębiorstwa traktują PPK jako obowiązek regulacyjny czy narzędzie na rynku pracy. Jak przełamać potencjalne obawy pracowników przed udziałem w PPK? Jak wygląda temat PPK z perspektywy zarządów firm?

Podczas krynickiego Forum Ekonomicznego w ramach panelu o szansach i wyzwaniach, jakie wiążą się z pracowniczymi planami kapitałowymi, będą rozmawiać Piotr Wachowiak, prorektor ds. nauki i zarządzania Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Jarosław Sobczyk, dyrektor personalny, członek zarządu Jeronimo Martins Polska SA, Marcin Żółtek, wiceprezes zarządu, TFI PZU, Jacek Janiuk, prezes zarządu Pekao TFI.

Dyskusję poprzedzą prezentacje wprowadzające Roberta Zapotocznego, prezesa zarządu PFR Portal PPK Sp. z o.o., oraz Jana Karaska, partnera Management Consulting, KPMG Polska. Czy pracownicze plany kapitałowe spowodują, że pracownicy będą chętniej oszczędzać na swoją emeryturę, a PPK będą silnym impulsem do rozwoju całej gospodarki? O tym już niebawem w Krynicy. Forum Ekonomiczne odbędzie się 3–5 września.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA