fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Białoruskie firmy testują biznes nad Wisłą

Adobe Stock
Od początku 2020 roku w rejestrach ZUS przybyło ponad 350 przedsiębiorców z Białorusi. Ich przeprowadzkę do Polski ułatwia rządowy program Poland.Business Harbour wspierany przez samorządy i organizacje biznesowe.

Pod koniec I kwartału 2021 r. prawie 2,1 tys. Białorusinów opłacało składki na ZUS jako przedsiębiorcy. To ponad jedna piąta (359) więcej niż rok wcześniej, przy czym największy przyrost miał miejsce od jesieni 2020 r. Wtedy, z początkiem września, ruszył rządowy program Poland.Business Harbour (PBH), który ułatwia przeprowadzkę białoruskich przedsiębiorców, startupów i specjalistów IT do Polski.

Czytaj także: Białoruskie startupy podbijają świat. Represje Łukaszenki ich nie zatrzymają

Choć część zarejestrowanych w ZUS przedsiębiorców z Białorusi to pewnie specjaliści zatrudniani na umowach B2B, według informacji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), coraz więcej jest też przenoszonych nad Wisłę białoruskich firm.

Regionalny hub

– W ramach Poland. Business Harbour skontaktowało się z nami łącznie ponad 80 MŚP i dużych firm z Białorusi. Aktualnie możemy pochwalić się 39 aktywnymi projektami inwestycyjnymi obsługiwanymi przez PAIH o łącznej deklarowanej wartości 58,5 mln euro i 30 zakończonymi projektami inwestycyjnymi o łącznej wartości 65,3 mln euro – twierdzi Monika Grzelak, zastępca dyrektora Centrum Inwestycji PAIH, która jest jednym z organizatorów „bezpiecznej biznesowej przystani" dla białoruskiego biznesu.

Czytaj także: Białoruska firma rozpoczyna światową ekspansję z Polski

Wkrótce może do niej zawitać więcej firm, bo zainteresowanie przeprowadzką nad Wisłę rośnie. – Odbieramy pięć–osiem zgłoszeń telefonicznych i 8-15 zgłoszeń mailowych dziennie – twierdzi Daria Wąsiewska, rzecznik prasowy PAIH.

Sukces Poland.Business Harbour zachęcił do jego rozwoju; nowa odsłona PBH ogłoszona w połowie lipca, ma stworzyć regionalny hub, obejmując także Ukrainę, Gruzję, Armenię, Mołdawię i Rosję.

W sukcesie PBH pomogło też wsparcie samorządów i organizacji biznesowych. W relokację przedsiębiorców i specjalistów z Białorusi włączyła się m.in. inicjatywa Invest in Pomerania (IIP), powołana przez samorząd województwa pomorskiego i koordynowana przez Agencję Rozwoju Pomorza. IIP, która pomaga inwestorom zagranicznym realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu, jesienią 2020 r. wystartowała z kampanią Come2Pomerania. Ma ona przyciągać na Pomorze białoruskie startupy, firmy i specjalistów IT wspierając ich w przeprowadzce i integracji z lokalnym rynkiem.

– Projekt wystartował w listopadzie 2020 roku, a pierwszy sukces odnieśliśmy w niespełna pięć tygodni. Z powodzeniem pomogliśmy w rozpoczęciu działalności w Trójmieście białoruskiej firmie Digiteum, która zajmuje się kompleksowym tworzeniem oprogramowania – podkreśla Barbara Merchel-Czech, dyrektor działu promocji ARP. Dodaje, że w Trójmieście działają już trzy firmy IT z Białorusi, a czwarta jest w trakcie rozpoczynania działalności.

Do Digiteum dołączyła w tym roku Agente (projektowanie oprogramowania), która w czerwcu otworzyła biuro w Gdańsku, zaś w lipcu pojawił się tam CareMe Tech, startup zajmujący się technologiami opieki zdrowotnej.

Andrew Terehin, prezes Agente, podkreśla, że dzięki obecności w Polsce, firma może nawiązać jeszcze bliższe relacje ze swymi europejskimi, a zwłaszcza skandynawskimi klientami. – Nowa lokalizacja daje nam również lepszą pozycję dla globalnego rozwoju – dodaje Terehin.

Łódzki łącznik

O białoruskie firmy będą też zabiegać – wspólnie ze Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców – władze Łodzi. W połowie lipca ruszył tam punkt kontaktowy dla przedsiębiorców z Białorusi organizowany wraz z ZPP, który już od kilku miesięcy zajmuje się wspieraniem ich planów przeprowadzki do innych państw.

– Sam pomysł wspierania białoruskich firm narodził się naturalnie ze względu na pogarszającą się sytuację i coraz większe represje – wyjaśnia Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP. Związek kieruje swoje działania głównie do firm z branży IT, które często mają międzynarodowy wymiar. – Z naszej pomocy skorzystały już trzy firmy, a ok. 30 podjęło z nami kontakt – dodaje wiceprezes ZPP Marcin Nowacki. Szefowie ZPP liczą, że wraz z otwarciem punktu kontaktowego zgłoszeń będzie więcej, tym bardziej że projekt jest realizowany wspólnie z Urzędem Miasta Łodzi, który ma spore doświadczenie w skutecznym przyciąganiu zagranicznych inwestorów.

biznesmeni i pracownicy

Ubiegłoroczny kryzys na Białorusi wyraźnie zwiększył liczbę przyjazdów obywateli tego kraju do Polski. Według danych Urzędu do spraw Cudzoziemców na początku lipca ważne zezwolenia na pobyt w Polsce miało ponad 32,2 tys. Białorusinów. To prawie 30 proc. więcej niż na początku ubiegłego roku, a dane te nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo.

To dlatego większą liczbę obywateli Białorusi widać w rejestrach ZUS, gdzie na koniec I kwartału br. (obok 2,1 tys. przedsiębiorców) figurowało 39,1 tys. pracowników z białoruskim paszportem, prawie o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. Według danych PAIH łączna liczba pracowników relokowanych przez firmy z Białorusi w ramach zakończonych już i aktywnych projektów przekroczy 6,4 tys.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA