fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Trwa walka firm o przetrwanie

Adobe Stock
Odmrożenie gospodarki poprawiło sytuację firm, ale większość nadal notuje spadki obrotów. Znacznego ich zmniejszenia także w drugim półroczu spodziewa się niemal co piąte przedsiębiorstwo.

Business Centre Club wraz z firmą 4 Business & People badają wpływ kryzysu związanego z pandemią koronawirusa na firmy. W ich ocenie sytuacja finansowa przedsiębiorstw nie napawa optymizmem. Okazuje się, że na przełomie czerwca i lipca tylko 14 proc. firm oceniało, że ich obroty z pierwszego półrocza tego roku będą wyższe niż te z pierwszego półrocza 2019 r. Spadek obrotów zadeklarowało ok. 70 proc. firm.

Więcej niż co czwarta (27 proc.) oceniła przy tym, że jej obroty w pierwszym półroczu 2020 r. będą niższe od wyników uzyskanych w analogicznym okresie zeszłego roku o ponad 30 proc. Autorzy badania zwracają uwagę, że w kwietniu spadek obrotów o ponad 30 proc. deklarowało 32 proc. przedsiębiorstw. Oznacza to, że najgorszy miesiąc pandemii firmy oceniały tylko nieznacznie gorzej niż całe półrocze. Nie koniec na tym. Aż 17 proc. firm przewiduje znaczny spadek przychodów także w drugim półroczu tego roku, w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r.

– Ostatnie miesiące były dla przedsiębiorców testem sprawności działania – ocenia Marek Goliszewski, prezes BCC. – Konieczność dostosowania do bardzo złych warunków funkcjonowania, lockdown, liczba i tempo wprowadzanych przez rząd i parlament zmian legislacyjnych mogły przyprawić o zawrót głowy niejednego przedsiębiorcę. Po raz kolejny przedsiębiorcy zdali taki test. Jednak perspektywa kolejnego półrocza nie jest optymistyczna. Prognozy dotyczące najbliższej przyszłości potwierdzają brak poprawy nastrojów. Co czwarta firma uważa, że kolejne miesiące będą porównywalne do obecnej trudnej sytuacji, a co trzeci przedsiębiorca twierdzi, że najtrudniejsze przed nim – dodaje Goliszewski.

Badanie zostało przeprowadzone metodą kwestionariusza online. Jego autorzy zaprosili do udziału 1800 firm, duża część to członkowie BCC.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA