fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Pomysły, które stają się innowacjami

Adobe Stock
Nowe technologie i rozwiązania cieszą użytkowników, gdy są już dostępne na rynku. Zanim to jednak nastąpi ktoś musi uwierzyć w pomysł i wesprzeć twórców na bardzo wczesnym etapie, kiedy nie ma jeszcze żadnej gwarancji rynkowego sukcesu. Z pomocą – dzięki Funduszom Europejskim – przychodzi NCBR, które w programie BRIdge Alfa wspiera nowatorskie projekty we wczesnej fazie rozwoju.

Materiał promocyjny

Jak to działa?

BRIdge Alfa to program uruchomiony w 2016 roku. Jego celem jest wspieranie projektów badawczo-rozwojowych we wczesnej fazie rozwoju oraz zwiększanie zaangażowania inwestorów prywatnych w finansowanie B+R. NCBR czyni to poprzez wyłonione w dwóch konkursach ponad 60 wehikułów inwestycyjnych. To fundusze venture capital nazwane BRIdge Alfa (od słów Badania, Rozwój, Innowacje). Wyszukują najlepsze pomysły naukowców i przedsiębiorców i wspierają je w fazie seed i preseed, gdy ryzyko niepowodzenia jest największe. Zespoły projektowe czy młode spółki technologiczne mogą także samo-dzielnie się zgłaszać bezpośrednio do funduszy przedstawiając swój pomysł i plan działania.

Szansa, którą warto wykorzystać

Fundusze BRIdge Alfa selekcjonują pomysły pod kątem ich potencjału technologicznego i biznesowego, a co za tym idzie szansy na efektywną komercjalizację. Dzięki kapitałowemu i biznesowemu wsparciu mogą rozwijać technologie oraz własną działalność. Tak wyselekcjonowane projekty mają większe szanse na rozwój, a z czasem na wejście na rynek i zaoferowanie klientom nowatorskich produktów lub usług. Wsparcie kapitałowe NCBR sprawia, że większą część ryzyka przyjmuje podmiot publiczny, zmieniając opinię inwestorów o opłacalności inwestycji. Choć bezpośrednimi beneficjentami programu są fundusze inwestycyjne specjalizujące się we wspieraniu pomysłodawców i start-upów technologicznych, to głównymi beneficjentami są pomysłodawcy i twórcy, którzy mają szansę zaistnieć na rynku, przechodząc najbardziej ryzykowny etap prac przy wsparciu NCBR.

(Bez) cenne wsparcie

Program jest otwarty dla zespołów projektowych i młodych spółek technologicznych, które mają pomysł na innowację produktową lub procesową i potrzebują środków na jego sfinansowanie. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi ok. 1 mln zł, z czego 80 proc. stanowi wsparcie NCBR, a 20 proc. to środki od inwestorów prywatnych. Współfinansują oni projekt w zamian za objęcie udziałów w spółce, proporcjonalnie do zainwestowanych środków. Poza pieniędzmi fundusz oferuje również wsparcie biznesowe. Budżet funduszy BRIdge Alfa jest prze-znaczony na sfinalizowanie prac badawczo-rozwojowych w fazie Proof of Principle oraz dokapitalizowanie spółek spin-off B+R celem realizacji projektów w fazie Proof of Concept. Wsparcie w wysokości ok. 440 mln zł otrzymało już ponad 400 spółek technologicznych. Reprezentują różne branże, a projekty są prowadzone w całej Polsce. Niektóre z nich oferują już swoje rozwiązania na rynku.

Plantalux sp. z o.o. (Fundusz AgriTech Hub ASI sp. z o.o.)

W Konopnicy w Lubelskim w ramach projektu „Plantalux – przeprowadzenie prac badawczych i rozwojowych w celu opracowania autorskiego oświetlenia typu light emitting diode (diod elektrolumi-nescencyjnych) typu chip on board o wysokiej wydajności energetycznej, w celu odzwierciedlenia cyklu dobowego i jego modyfikacji dla najbardziej perspektywicznych upraw " powstała innowacyjna lampa, która pomaga w uprawie roślin. Inżynierowie PLANTALUX-a zaprojektowali, a następnie stworzyli lampę LED COB o wyselekcjonowanym spektrum światła, niezbędnym dla prawidłowego przebiegu fotosyntezy. W po-łączeniu z wysoką wydajnością energetyczną LED COB sprawia, że niemal cała energia elektryczna zamieniana jest na światło absorbowane przez rośliny, zapewniając im tym samym optymalne warunki wzrostu. Umożliwia to właścicielom szklarni częstsze zbiory. Zaawansowana technologia oferowana przez spółkę wydłuża żywotność źródła światła do nawet 100 tysięcy godzin, co oznacza niemal 11 lat ciągłej pracy lamp. Produkty spółki trafiają już do Niemiec, Szwajcarii, Hiszpanii, Portugalii, do USA i Kanady.

WARMIE sp. z o.o. (fundusz ABAN fund)

„Bezprzewodowy system do wykrywania i monitorowania zmian wewnątrz ran" to projekt, który przyniósł innowacje w medycynie. Opracowany przez WARMIE system składa się z sensora z bezpiecznych materiałów z certyfikatami medycznymi, który wskazuje najdrobniejsze zmiany temperaturyrany z dokładnością do dziesiątych części stopnia Celsjusza. I z aplikacji mobilnej, która komunikuje się bezpośrednio z wieloma Sensorami jednocześnie i przesyła alerty w momencie wykrycia znacznej zmiany temperatury w monitorowanej tkance. Rozwiązanie jest skierowane do szpitali i ośrodków leczenia zamkniętego, lekarzy chcących rozszerzyć opiekę nad pacjentem po jego wyjściu ze szpitala oraz pielęgniarek, którym w szpitalu łatwiej monitorować w tym samym czasie wielu pacjentów. Urządzenie może też znaleźć zastosowanie podczas pandemii koronawirusa. Sensor przyspiesza wykrywanie objawów infekcji oraz zmniejsza liczbę bezpośrednich kontaktów personelu z chorymi.

Fibratech sp. z o.o. (fundusz ALFABEAT ALFA sp. z o. o. sp. k.)

Rozwiązanie stworzone przez Fibratech to innowacja w branży motoryzacyjnej. Prac przeprowadzone w projekcie „Opracowanie prototypu innowacyjnej obręczy samochodowej" stanowiły początek drogi do stworzenia ultralekkiej obręczy samochodowej. Kompozytowa, szyta nicią nieskończoną felga jest lżejsza niż najlżejsze, obecnie dostępne rozwiązania z aluminium lub tekstyliów kompozytowych. Waży jedynie 3,5 kg, a obecnie stosowane alufelgi mają wagę od 6 do 13 kg. W dodatku obręcz charakteryzuje się optymalną sztywnością. Prace badawczo-rozwojowe pozwoliły stworzyć produkt, który wykorzystuje najważniejszą i niebywałą cechę włókna węglowego – jego wysoką wytrzymałość mechaniczną. Obręcz jest obecnie dostosowywana do potrzeb odbiorców i w niedługim czasie ma szansę trafić na rynek.

Różne branże, te same szanse

Powyższe przykłady to jedynie kilka z setek projektów wspartych w programie BRIdge Alfa. Nie ma on ograniczeń tematycznych, więc na finansowanie mają szan-sę zespoły projektowe i spółki technologiczne z różnych branż i dziedzin. To m.in. technologie in-żynierii medycznej, w tym biotech-nologie medyczne; inteligent ne sie-ci i technologie geoinformacyjne; automatyzacja i robotyka proce sów technologicznych oraz wielo-funkcyjne materiały i kompozy ty o zaawansowanych właściwo-ściach, w tym nano procesy i nanoprodukty. Zainteresowani uzyskaniem wsparcia informacje o programie oraz funduszach BRIdge Alfa znajdą na stronie www.ncbr.gov.pl/bridgealfa.

NCBR stale rozwija instrumenty wsparcia. Poza funduszami uruchomionymi w ramach programów BRIdge Alfa oraz BRIdge VC Centrum powołało własny fundusz VC – NCBR Investment Fund ASIS. A. To koinwestycyjny fundusz venture capital specjalizujący się w inwestycjach w małe i śred-nie przedsiębiorstwa będące w fazie wzrostu lub ekspansji, komercjalizujące wyniki prac badaw-czo-rozwojowych (B+R+I).

- Materiał promocyjny

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA