fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Selfie pomaga w zakładaniu kont

Weryfikacja tożsamości za pomocą biometrii twarzy pozwala na zdalne i w pełni cyfrowe założenie konta
AdobeStock
Kolejne banki umożliwiają założenie konta bez wychodzenia z domu, bo tożsamość potwierdza się własnoręcznym zdjęciem.

Nawet największe banki przyznają, że z powodu pandemii mają problemy z obsługą kurierską i realizacją wniosku klientów o założenie nowego konta. Dlatego niektóre z nich oferują nowatorskie podejście do otwierania rachunków: weryfikację tożsamości za pomocą selfie.

Już w ubiegłym roku takie rozwiązanie wprowadziło najpierw Pekao, a później Credit Agricole. Pandemia jednak zmobilizowała kolejne banki, od niedawna taką ofertę wprowadziły Millennium, BNP Paribas, Citi Handlowy i ING Bank Śląski. Na przykład w Handlowym zakładanie konta z użyciem zdalnej weryfikacji tożsamości za pomocą biometrii twarzy (zdjęcie dowodu i twarzy klienta) może potrwać tylko 10 minut i składa się z trzech kroków: wypełnienia wniosku na komputerze lub smartfonie, potwierdzenia tożsamości na telefonie przy użyciu linka otrzymanego w wiadomości SMS, kierującego na stronę identyfikacji tożsamości na podstawie zdjęcia dowodu osobistego i zdjęcia twarzy, a na końcu akceptacji dokumentów za pomocą kodu SMS otrzymanego na telefon. Co ważne, tego typu procesy nie wymagają wizyty kuriera ani dodatkowej autoryzacji z wykorzystaniem wideokonferencji. Wszystkie dokumenty są przekazywane klientowi w formie elektronicznej w wiadomości e-mail.

Podobnie jest w Millennium: przy wypełnianiu wniosku o konto opcję online i wpisaniu podstawowych danych klient jest proszony o wykonanie kilku zdjęć. Konieczne jest zrobienie zdjęć awersu i rewersu dowodu osobistego i trzech ujęć twarzy – w pozycji frontalnej, pochylonej i z zamkniętymi oczami. Kompletny wniosek i umowę klient akceptuje przy użyciu 6-cyfrowego kodu, który otrzymuje w SMS. Bank, wykorzystując biometrię, sprawdza zgodność pomiędzy zdjęciem klienta a dowodu. Weryfikuje poprawność danych i w ciągu kilkunastu minut od złożenia wniosku przez klienta przesyła za pośrednictwem SMS informację o aktywacji rachunku wraz z kodem potrzebnym do uruchomienia bankowości elektronicznej.

ING BSK wprowadził otwieranie konta poprzez selfie w swojej aplikacji mobilnej (w systemach iOS i Android). Wystarczy, że klient pokaże do kamery telefonu obie strony dowodu osobistego, a następnie podczas selfie wykona kilka ruchów głową. Założenie rachunku jest potwierdzane w kilka godzin, najpóźniej w następnym dniu roboczym – deklaruje ING. Login do bankowości klient dostanie SMS-em, kartę dostarczy kurier.

Banki wprowadzają też systemy cyfrowej wymiany dokumentów czy podpisu elektronicznego. Ofertę w tym zakresie ma m.in. polski fintech Autenti. – Mam nadzieję, że kiedyś to rozwiązanie stanie się standardem w polskiej bankowości, tak jak niegdyś system płatności BLIK – mówi Przemysław Gdański, prezes BNP Paribas, który obok PKO BP i Aliora zainwestował w Autenti. Z kolei Krajowa Izba Rozliczeniowa i PKO BP zdecydowały o przedłużeniu do 30 czerwca porozumienia umożliwiającego darmowe korzystanie z jednorazowego kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA