fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Wstrzymana aukcja obrazu. To może być autentyczny Caravaggio

Wystawa obrazów Caravaggio w Londynie
Bloomberg
Hiszpański dom aukcyjny zorganizował sprzedaż barokowych obrazów. Wśród nich było dzieło przedstawiające nałożenie korony cierniowej na głowę Chrystusa. Obraz przypisywany mniej znanemu artyście, to dzieło Michelangela Merisiego da Caravaggio - uznali eksperci. Hiszpański rząd wstrzymał aukcję obrazu.

Dom aukcyjny Ansorena musiał usunąć obraz z oferty w ostatniej chwili. Sprzedaż miała odbyć się 8 kwietnia. Jednak według specjalistów obraz namalował Caravaggio a nie Jusepe de Ribery i jest on wart znacznie więcej niż suma na jaką go wyceniono, czyli 1,5 tys. euro.

O wstrzymaniu aukcji zdecydował hiszpański rząd. Obraz nie może opuścić teraz granic Hiszpanii. Prawo pierwokupu będą miały hiszpańskie muzea - informuje dziennik "La Repubblica".

Dzieło z XVII wieku to olej na płótnie, 111 na 86 cm i przedstawia włożenie na głowę Chrystusa korony cierniowej. Obraz, który od dawna znajduje się w Hiszpanii w prywatnych kolekcjach, wymaga gruntownej renowacji, ale według historyków sztuki jest to autentyczne dzieło barokowego mistrza Michelangela Merisiego da Caravaggio. Tak orzekła między innymi Maria Cristina Terzaghi, jedna z najsłynniejszych specjalistek od Caravaggia, która analizowała obraz.

To kolejny obraz autorstwa włoskiego malarza, który odnaleziono w ostatnim dziesięcioleciu. Obraz „Maria Magdalena w ekstazie", został odnaleziony i rozpoznany przez włoską historyczkę sztuki Minę Gregori siedem lat temu. Obraz przechowywany był w jednej z europejskich kolekcji dzieł sztuki.

Obraz "Judyta i Holofernes" Caravaggia odnaleziono w 2014 roku pod materacem na strychu w domu we Francji. Eric Turquin, jeden z wiodących ekspertów od renesansowego malarstwa, wycenił go na ok. 171 mln dolarów.

Judyta i Holofernes
Judyta i Holofernes
Domena Publiczna

Ile jest wart nowo odkryty obraz włoskiego mistrza baroku jeszcze nie wiadomo. Nie został on wyceniony, ale dotychczasowe dzieła Caravaggio osiągały na aukcjach zawrotne ceny. Według wstępnych szacunków obraz może być wart 50 mln euro a według niektórych analityków nawet 150 mln euro, czyli ponad 680 mln złotych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA