Biznes

Najbogatszy Hindus został Estończykiem

Mukesh Ambani, został Estończykiem
Bloomberg
Polski rząd zastanawia się nad wprowadzeniem dla firm tzw. podatku estońskiego, a w samej Estonii tryumfy święci kolejny nowatorski pomysł gospodarczy Tallina.

Mukesh Ambani, którego majątek Forbes ocenił w tym roku na 40,3 mld dolarów, od poniedziałku (12 marca) ma status e-rezydenta Estonii. Podczas spotkania z Urwe Palo ministrem przemysłu Estonii, do którego doszło w Mumbaju (d. Bombaj) - mieście 17 razy liczebniejszym od całej Estonii, najbogatszy Hindus zachwycił się pomysłem na e-rezydencję.

- Chcemy wyciągnąć lekcję z estońskich doświadczeń w rozwijaniu państwa elektronicznego, tak by życie prostych Hindusów uczynić wygodniejszym - zaznaczył Ambani. Szef i współwłaściciel koncernu naftowego Reliance Industries Limited, posiadacz największej na świecie prywatnej rezydencji (sam dom liczy 26 pięter). Jego zdaniem pomysł estoński możne być łatwo zaadoptowany przez rząd Indii.

Fizycznie e-Residency jest ponadnarodowym cyfrowym identyfikatorem, kartą ID wydaną przez władze Estonii. Każdy, niezależnie od obywatelstwa, może złożyć do Estonii wniosek o wydanie ID karty i w tym samym dniu zarejestrować firmę i zarządzać nią z dowolnego miejsca na świecie.

Estońska e-Residency pozwala biznesowi zdalnie podpisywać dokumenty i umowy, deklarować i płacić podatki, pracować z miejscowymi bankami i usługodawcami. Wszystko na jednej platformie. Celem jest, by jak najwięcej firm pracowało w wirtualnym biznes-środowisku Estonii, co w realu da klientów estońskim firmom.

Według stanu z początku grudnia 2017 r estońscy elektroniczni rezydenci utworzyli 2300 nowych firm, a są właścicielami ponad 4300 spółek.

System bezpiecznej współpracy między zagranicznym biznesem a państwem estońskim zwany e-Residency został przyjęty przez rząd w Tallinie w 2014 r. Potem nastąpiły poszukiwania odpowiedniego oprogramowania. Ogłoszony konkurs wygrała firma estońska, z programem „10 mln estońskich e-rezydentów do 2025 r.". Przypomnijmy, że sama Estonia liczy niecałe 1,4 mln obywateli.

Program dostał wsparcie wszystkich politycznych i biznesowych kręgów Estonii.

Platforma e-Residency wystartowała w grudniu 2014. Okazała się wielkim sukcesem Estonii. Do 13 listopada 2017 r wnioski o status e-rezydenta złożyło do władz w Tallinie 27300 osób ze 151 krajów. Najwięcej wniosków napłynęło z Ukrainy. Tamtejszy biznes znalazł w Estonii bezpieczną przystać bez korupcji i biurokracji.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL