fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Słynna polska fabryka porcelany przestanie istnieć

materiały prasowe
Po 150 latach od powstania, z Chodzieży w Wielkopolsce znika ostatni z trzech działających niegdyś zakładów, legendarnej polskiej fabryki porcelany.

Radio RMF FM informuje, że w czerwcu 2020 roku produkcja słynnych filiżanek, talerzy czy salaterek w popularne kwiatowe wzory - w Chodzieży zakończy się definitywnie.

Fabryka porcelany w Chodzieży jest jedną z dwóch słynnych marek porcelanowych z Polski, obok Ćmielowa. Kiedyś działały tam trzy zakłady produkcyjne, dzisiaj już tylko jeden. Jeszcze w kwietniu 2019 r. firma zatrudniała niemal 400 osób, ale w maju większość pracowników została zwolniona. Obecnie pracuje tam niespełna 140 osób.

W najbliższym czasie ostatni pracownicy fabryki w Chodzieży otrzymają wypowiedzenia z okresem trzech miesięcy, a po upływie tego czasu zakład produkcji porcelany zostanie definitywnie zamknięty - informuje RMF FM.

Sama marka "Chodzież" ma zostać utrzymana, ale Polska Grupa Porcelanowa, która jest właścicielem marki, nie precyzuje, których wzorów będzie to dotyczyło - pisze portal chodziez.naszemiasto.pl.

Fabryka porcelany jest największym pracodawcą w Chodzieży. Władze miasta są zaskoczone obrotem spraw, ale już przygotowują się na nową sytuację - informuje epoznan.pl.

Zakład produkcji porcelany w Chodzieży w Wielkopolsce rozpoczął produkcję 1852 roku. Początkowo, fabryka produkowała naczynia fajansowe, w 1896 roku rozpoczęła produkcję porcelany.

Marka porcelany z Chodzieży jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych także poza granicami Polski.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA