fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rośnie sprzedaż okien i drzwi

123RF
Polskie przedsiębiorstwa systematycznie zwiększają produkcję i eksport.

Branża stolarki budowlanej kolejny rok z rzędu może się pochwalić znakomitymi wynikami. Z szacunkowych danych Centrum Analiz Branżowych wynika, że w Polsce wyprodukowano wówczas 13,5 mln szt. okien. To o 5 proc. więcej niż w 2015 r. W tym roku zwyżki powinny być podobne, co może oznaczać wzrost produkcji do ponad 14 mln szt. Połowa z tego prawdopodobnie znajdzie nabywców poza granicami Polski. Podobne tendencje występują w segmencie drzwi. W ubiegłym roku wyprodukowano ich 8,6 mln szt., z czego ok. 3 mln szt. wyeksportowano. Według CAB również tegoroczna produkcja powinna zwyżkować o około 5 proc. Jeśli tak się stanie, przekroczy 9 mln szt.

Mocny eksport

– Najistotniejszym czynnikiem decydującym o wzroście produkcji okien i drzwi w Polsce jest eksport. W ubiegłym roku nasza sprzedaż na rynkach zagranicznych w ujęciu ilościowym prawdopodobnie zwyżkowała o 7–10 proc. – mówi Maksymilian Miros, analityk rynku CAB. Dodaje, że szczególnie dużo wyrobów eksportujemy do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Włoch i Czech. Podobnych zwyżek sprzedaży zagranicznej jak w 2016 r. oczekuje w tym roku.

– Udział polskich okien i drzwi na kluczowych dla nas rynkach Unii Europejskiej (w całej Wspólnocie, ale bez Polski) wynosi obecnie około 4 proc. To oznacza, że jest jeszcze duży potencjał dalszego wzrostu, zwłaszcza że nasi producenci coraz pewniej czują się na zagranicznych rynkach – twierdzi Miros.

Jego zdaniem jedynie zwyżka sprzedaży do Wielkiej Brytanii jest niepewna ze względu na Brexit. I nie chodzi nawet o potencjalne ograniczenia w handlu z tym krajem, ale naturalną niepewność firm co do przyszłości Zjednoczonego Królestwa. W efekcie obecne tam przedsiębiorstwa mogą w pełni świadomie powstrzymywać się od intensyfikacji działań sprzedażowych, handlowych czy marketingowych.

Wysokie wpływy

Znacznie mocniej niż produkcja rosną przychody firm. – W 2015 r. wszyscy polscy producenci okien i drzwi osiągnęli około 11,5 mld zł wpływów. W ubiegłym roku na pewno wzrosły one powyżej 5 proc., gdyż szczególnie mocno zwyżkował eksport, który jest bardziej opłacalny niż sprzedaż krajowa – uważa Miros.

Dodatkowo polscy producenci sprzedają coraz więcej wyrobów stosunkowo drogich, co jest efektem rosnącej liczby odbiorców przekonanych, że nasze produkty są wysokiej jakości. Według CAB ubiegłoroczne tendencje powinny się utrzymywać również w 2017 r.

Abakus, producent okien z tworzyw sztucznych, informuje, że zwiększył ubiegłoroczną sprzedaż o 10 proc. Jego klientami są najbardziej wymagający klienci indywidualni, którym sprzedaje 80 proc. swoich wyrobów.

Z kolei firma Urzędowski, produkująca okna drewniane, zwiększyła sprzedaż aż o 60 proc. Jednocześnie około 40 proc. produkcji skierowała na rynki zagraniczne.

Opinia

Mikołaj Placek, prezes Oknoplastu

W ubiegłym roku zanotowaliśmy około 20-proc. wzrost sprzedaży w ujęciu wartościowym. Był to przede wszystkim efekt przejmowania udziałów w polskim rynku oraz zwyżki eksportu, zwłaszcza do Włoch, Niemiec i Francji. Rozpoczęliśmy również ekspansję w krajach skandynawskich. W tym roku liczymy na dalszy mocny wzrost sprzedaży. Mówiąc o całej polskiej branży okien i drzwi, sądzę, że zanotujemy wzrost ilościowy produkcji o około 3–5 proc. O zwyżkach zdecydują największe na rynku firmy, które mogą pochwalić się odpowiednio wysoką skalą produkcji i udaną ekspansją na rynkach zagranicznych. Średnie firmy będą raczej wytwarzać podobne ilości okien i drzwi co w poprzednich latach, a małe mogą nawet zanotować spadki.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA