fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Chiny zainwestują miliardy dolarów w sztuczną inteligencję

123RF
W Pekinie wybudowane zostanie Centrum badawczo-rozwojowe nad technologią sztucznej inteligencji (AI). Uruchomienie takiego parku w zachodniej części miasta ma kosztować ponad 2,1 mld dol. - podał Reuters. M.in. dzięki tej inwestycji Chińczycy chcą wygrać globalny wyścig o fotel lidera w technologiach AI. Prognozują, że największym światowym mocarstwem w tej dziedzinie staną się już w 2025 r.

Centrum rozwoju AI w Pekinie ma pomieścić ponad 400 przedsiębiorstw zajmujących się nie tylko wprost tematem sztucznej inteligencji, ale także firmy specjalizujące się w zagadnieniach związanych z analizą Big Data, identyfikacją biometryczną, czy tzw. deep learning/machine learning, czyli głębokim uczeniem, uczeniem maszynowym, a także przetwarzaniem w chmurze. Ich roczna produkcja ma mieć wartość 50 mld juanów (1 juan to 0,15 dol.). Za projekt parku odpowiada Zhongguancun Development Group. Korporacja szuka już partnerów m.in. wśród zagranicznych uczelni.

W zeszłym miesiącu koncern Alphabet (do tej grupy należy Google) ogłosiło, że uruchomi również w Pekinie własny zespół badaczy AI. Ten projekt skierowany jest do lokalnych ekspertów i naukowców w tej dziedzinie. Przedsięwzięcie Alphabetu w Chinach może zaskakiwać, bo wyszukiwarka tej amerykańskiej firmy jest zablokowana w tym kraju.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA