fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Unia zadba bardziej o europejskie firmy

Bloomberg
Unia Europejska zamierza przyjąć bardziej protekcjonistyczne przepisy antymonopolowe i zachęcać firmy do dzielenia się danymi w ramach zmiany polityki przemysłowej, która ma zapewnić tym firmom większą przewagę na światowych rynkach — przewiduje nowy dokument o strategii.

Jego projekt opracowała Komisja Europejska i przedstawi w marcu — pisze Reuter. Nowa strategia przewiduje też bardziej agresywne stosowanie narzędzi obrony handlu przed firmami, które korzystają nieuczciwie z zagranicznych subwencji.

„Naszą wizją nie jest osłanianie niekonkurencyjnych firm czy zachęcanie do protekcjonistycznej polityki. Jednocześnie Unia nie może pobłażać trzecim krajom czy firmom podważającym konkurencję jednolitego rynku na rynkach światowych. Ta strategia ustala zarysy nowej i asertywnej polityki przemysłowej, która umożliwi Unii pozostanie globalnym mocarstwem gospodarczym” — stwierdza dokument.

Czytaj także: Opłata od plastiku w unijnym budżecie 

Liczne kraje i firmy zwracały się do Brukseli, by podjęła bardziej ambitną i strategiczną politykę przemysłową i skarżyły się, że inni są w stanie wykorzystywać otwarty rynek Europy bez przestrzegania tych samych reguł. Taki argument przedstawiły Siemens i Alstom, gdy w ubiegłym roku starały się uzyskać zgodę pionu konkurencji UE na utworzenie europejskiego czempiona taboru kolejowego.

Zgodnie z nowym projektem dotyczącym polityki Komisja oceni i dokona zmian unijnych przepisów o konkurencji, aby spełniały swój cel i przyczyniały się do silnej pozycji europejskiego przemysłu na własnym terenie i na świecie.

W związku z rosnącym znaczeniem ekonomii danych nowa polityka przewiduje utworzenie prawnych ram ułatwiających korzystanie, dostęp i dzielenie się tymi danymi, aby skłonić firmy do korzystania ze sztucznej inteligencji i technologii blockchain.

Będzie też bardziej promować „Ważne Projekty Wspólnego Interesu Europejskiego” (IPCE) po sukcesie Europejskiego Sojuszu Bateryjnego za 8 mld euro dotyczącego 7 krajów i 17 firm, zatwierdzonego 9 grudnia. Takie sojusze przewiduje się w zakresie czystych technologii z wykorzystaniem wodoru, firm o niskiej emisji spalin, w mikroelektronice — stwierdza dokument.

Nowa strategia przestrzega rządy krajów spoza Unii przed nieuczciwym wspieraniem własnych firm i ograniczaniem dostępu do swych rynków, bo Unia jest gotowa używać istniejących narzędzi albo utworzyć nowe w razie potrzeby, a ponadto zaostrzyć kontrole celne.

„Unia zmobilizuje wszystkie istotne narzędzia — tworzenie przepisów, normy, międzynarodowe instrumenty finansowe, porozumienia handlowe, zamówienia publiczne i prawa do własności intelektualnej — w wykorzystywaniu swych mocnych stron i zalet”— głosi dokument.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA