fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

#RZECZoBIZNESIE: Rafał Bobkiewicz: Kto zapłaci za Caracale

Rzeczpospolita
Komu należy się odszkodowanie po zerwaniu rozmów dotyczących zakupu śmigłowców Caracal?

Decyzja polskiego rządu o rezygnacji z zakupu śmigłowców Caracal i deklaracja zakupu amerykańskich wywołała napięcie na linii Polska-Francja. Obie strony domagają się odszkodowania za poniesione koszty. Komu się ono należy i jak duże pieniądze wchodzą w grę?

- W przypadku Francuzów chodzi zapewne o koszty związane z przygotowaniem i prowadzeniem negocjacji, takie jak utworzenie odpowiednich ekspertyz, spotkania czy projekty, jak również utracone korzyści, które można by uzyskać w przypadku realizacji kontraktu – uważa Rafał Bobkiewicz, radca prawny i Manager w Rödl & Partner.

- Jeżeli chodzi o stronę polską, zakładam, że sytuacja wygląda podobnie, czyli chodzi o koszty związane z przygotowaniem negocjacji. Może również chodzić o koszty związane z tym, że strona polska liczyła na zawarcie umowy offsetowej, jak i umowy dostawy – ocenia.

Jakie podstawy prawne mają strony do domagania się odszkodowania?

- W punktu widzenia inwestora francuskiego Airbus, pierwszą podstawą prawną jest ewentualne porozumienie negocjacyjne, które nie wiemy w końcu, czy zostało zawarte. Ono mogło regulować kwestie odszkodowawcze w przypadku nie dojścia do skutku umowy offsetowej czy dostawy – mówi.

W przypadku braku takiego porozumienia, polskie przepisy dot. dochodzenia roszczeń przewidują wypłacenie odszkodowania w sytuacji, gdy umowa nie została zawarta z powodu tego, że jedna ze stron działa w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami. Takie odszkodowanie obejmuje jednak wyłącznie koszty poniesione, natomiast nie obejmuje utraconych korzyści, jakie byłyby osiągnięte, gdyby kontrakt zawarto.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA