fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Białoruś

Cichanouska oskarża Łukaszenkę o próbę zagarnięcia władzy

AFP
Przebywająca na Litwie Swiatłana Cichanouska potępiła zaprzysiężenie Aleksandra Łukaszenki na szóstą kadencję na stanowisku prezydenta Białorusi. Niemcy i Słowacja oświadczyły już, że nie będą uznawać Łukaszenki za prezydenta Białorusi.

Do zaprzysiężenia doszło po wyborach z 9 sierpnia, które - według oficjalnych wyników - Łukaszenko wygrał uzyskując ponad 80 proc. głosów. Od 9 sierpnia na Białorusi trwają protesty przeciwko prezydentowi, który jest oskarżany o sfałszowanie wyborów.

Uczestnicy protestów przekonują, że prawdziwą zwyciężczynią wyborów jest Cichanouska. Ona sama zadeklarowała, że jest gotowa pełnić funkcję tymczasowego przywódcy państwa do czasu rozpisania wolnych i uczciwych wyborów, w których nie zamierza startować.

- Jego potajemna inauguracja to próba zagarnięcia władzy - oświadczyła Cichanouska w przemówieniu na forum Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.

- Oznacza to także, że po dzisiejszym dniu Aleksander Łukaszenko nie jest ani legalną, ani prawowitą głową białoruskiego państwa - dodała.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA