fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pomogą fundamenty, zaszkodzi polityka

Bloomberg
Druga połowa roku powinna być dla banków lepsza od pierwszej, ale widmo podatku i przewalutowania kredytów psuje nastroje w branży.

W pierwszej połowie tego roku 23 banki, które podały nam dane, zarobiły łącznie ponad 7,5 mld zł. Z naszego zestawienia widać, że aż 13 z nich poprawiło swój wynik w ujęciu rocznym, a w przypadku dziesięciu był on gorszy. Jednak analizując ich rezultaty, trzeba wziąć pod uwagę, że dla części są one nieporównywalne ze względu na przejęcia lub konsolidację nowych spółek. Dodatkowo w przypadku kilku w pierwszej części roku miały miejsce zdarzenia jednorazowe mocno poprawiające zysk netto, zwłaszcza w pierwszym kwartale.

Poprawa marży

Takie transakcje dotyczyły m.in. Banku Zachodniego WBK, Getin Noble Banku i mBanku. Wpłynęło to także na układ instytucji pod względem zysku netto wypracowanego w pierwszym półroczu. Na czele tego zestawienie znalazł się Bank Zachodni WBK, który w samym pierwszym kwartale miał ponad 1 mld zł zysku, z czego 523 mln zł było efektem sprzedaży udziałów w BZ WBK-Aviva. Łącznie w pierwszym półroczu skonsolidowany zysk BZ WBK wy...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA