fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fed będzie miał wkrótce nowego prezesa

Jerome Powell zostanie nowym szefem Fedu
Bloomberg
85 głosów w Senacie zdecydowało o zatwierdzeniu kandydatury Jerome'a Powella na kolejnego przewodniczącego Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej. 3 lutego zastąpi on na tym stanowisku Janet Yellen, która kończy swoją jedyną czteroletnią kadencję.

Kandydatura Powella uzyskała w Senacie szerokie ponadpartyjne poparcie. Za jego zatwierdzeniem na nowego szefa Fedu głosowało 85 senatorów, a przeciw było 13 (czterech republikanów, ośmiu demokratów i jeden niezależny). Gdy ponad cztery lata temu Senat zatwierdzał kandydaturę Yellen, tylko 56 senatorów głosowało za, a 26 było przeciw.

O tak szerokim poparciu zadecydowało przekonanie o jego kompetencjach. Powell zasiada w Radzie Gubernatorów Rezerwy Federalnej od 2012 r. i dał się przez ostatnie pięć lat poznać głównie jako lojalista, trzymający się linii wyznaczonej przez Yellen i jej poprzednika Ben Bernankego. Nigdy nie wyrażał zdania odrębnego wobec stanowiska przyjętego przez szefa Fedu. W 2012 r. wyrażał się sceptycznie o trzeciej rundzie programu QE (QE3), ale ostatecznie ją poparł. Jest więc powszechnie postrzegany jako człowiek, który będzie kontynuował dotychczasową politykę Fedu.

Zanim zajął się bankowością centralną, Powell robił ka...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA