fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Niewielka rezerwa frankowa Banku Millennium

Fotorzepa/Marta Bogacz
Bank zawiązał proporcjonalnie znacznie mniejszą rezerwę na hipoteki frankowe niż jego konkurenci.

Zarząd Banku Millennium zdecydował utworzyć rezerwę na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi w wysokości 150 mln zł, która wpłynie na wynik banku przed opodatkowaniem za IV kwartał 2019 r. Bank podał, że więcej informacji o ryzyku prawnym i tej rezerwie zostanie ujawnionych w raporcie rocznym za 2019 rok, który zostanie opublikowany 14 lutego.

Taka rezerwa stanowi tylko 1,1 proc. portfela tych kredytów (bez uwzględnienia ubezpieczonej części przez SocGen). W Santanderze było 1,7 proc. a w mBanku aż 2,2 proc. – inne banki nie poinformowały jeszcze o zwiększeniu rezerw ze względu na ryzyka prawne dotyczące hipotek walutowych. Z drugiej strony nie wiemy ile rezerw Millennium już wcześniej zawiązał na franki, bo jako jeden z niewielu o tym nie informował. Jest jednak mała szansa, że rezerwy te były istotnie większe niż innych bankach.

Tak niski wskaźnik pokrycia rezerwami w Millennium prawdopodobnie pozwala mu uniknąć straty w słabszym i tak IV kwartale (koszty fuzji z Euro Bankiem, możliwy wzrost rezerw na małe TSUE). Gdyby zawiązał rezerwy rzędu 2 proc., byłoby to 270 mln zł. Dla porównania w II kwartale i III kwartale 2019 r. bank miał odpowiednio 174 mln zł i 200 mln zł zysku netto.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA