fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Architektura

Nagrody dla architektów

materiały prasowe
Najważniejsze środowiskowe wyróżnienie, jakim są Honorowe Nagrody SARP, otrzymali w tym roku za całokształt twórczości Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha. Kapituła tej nagrody przyznanej po raz pięćdziesiąty składa się z laureatów z lat ubiegłych i prezesa SARP Mariusza Ścisło.

Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha są absolwentami Politechniki Warszawskiej. Wspólną pracownię Bulanda-Mucha założyli w 1991 roku. Do ich najbardziej znanych realizacji należą:  siedziba BRE Banku w Bydgoszczy, rozbudowa Starej Papierni w Konstancinie i Klubu „Deski”, przebudowa Biblioteki Publicznej w Warszawie, siedziba Agencji Corporate Profiles na Żoliborzu czy stołeczna Rezydencja Piękna Nova.

Ich realizacje stały się znaczącymi punktami odniesienia dla polskiej architektury ostatniego ćwierćwiecza. A indywidualny i  nieortodoksyjny, twórczy stosunek Bulandy i Muchy do zabytków stał się antidotum na chorobę tzw. polskiej szkoły konserwacji. Oni udowodnili  projektując obsypaną nagrodami siedzibę BRE Bank w Bydgoszczy, że można nowoczesność połączyć z formą zabytkowych spichlerzy.

Mają też bogaty dorobek konkursowy, bo jak sami mówią: – Lubimy konkursy. Uważamy, że niezależnie od ostatecznych rozstrzygnięć – każdy konkurs to nowe bezcenne doświadczenie, konieczność intelektualnego wysiłku, a także pouczająca konfrontacja ze sposobem myślenia konkurentów. Z perspektywy 25 lat – liczba ponad stu konkursów, w które się zaangażowaliśmy – robi wrażenie.

Wystawę laureatów można oglądać w warszawskim Pawilonie Wystawowym SARP, 14 i 16 grudnia w godz. 10-16.

Ogłoszono też laureatów XIX edycji konkursu „Polski cement w architekturze” na najlepszą realizację architektoniczną z użyciem technologii żelbetowej. Wpłynęły 23 prace. Jury przyznało dwie pierwsze równorzędne nagrody - za tunel aerodynamiczny (Flyspot Warsaw) w Morach  - dzieło krakowskiego Biura Projektów Lewicki, Łatak oraz siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, zaprojektowaną przez Konior Studio. Tunel ma oryginalną rzeźbiarską formę żelbetowej wieży o „falujących” elementach (wewnątrz kryje symulator swobodnego spadania, pozwalający latać jak ptak bez dodatkowego sprzętu), a budynek NOSPR wyróżnia ciekawy kontrast między surową zewnętrzną obudową i „miękkim” wnętrzem.
Na uroczystości wręczono również medale SARP „Bene Merentibus” osobom zasłużonym dla rozwoju architektury polskiej.  Jeden z nich otrzymała Ewa Kuryłowicz za kontynuowanie autorskich idei twórczych (zainicjowanych wspólnie ze Stefanem Kuryłowiczem), których ukoronowaniem stała się realizacja Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

Medale SARP przyznaje się nie tylko architektom. Odebrali je więc także prof. Jerzy Limon, dyrektor gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który przyczynił się do jego odbudowy oraz Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda, dzięki inicjatywom których powstały w Krakowie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Szkoła Języka Japońskiego, Galeria Europa, Pawilon Wyspiańskiego.

Andrzej Wajda przy tej okazji wspominał, jak powstała Manggha: - Aby coś wybudować, trzeba zacząć  od architekta. Aratę Isozaki podpowiedział nam Krzysztof Ingarden. Isozaki podjął ideę i nie tylko stworzył projekt przyszłego muzeum, ale i podarował go naszej Fundacji. To on zdecydował, że ma ono stanąć na Dębnikach nad Wisłą, naprzeciw Wawelu. Kraków nie myślał wówczas o jakichkolwiek inwestycjach kulturalnych w tym miejscu. Była to część miasta nieciesząca się dobrą sławą. Pani Dulska ze sztuki Zapolskiej, gdy jej syn zadał się ze służącą, skarżyła się, że w związku z zaistniałą sytuacją towarzyską „przyjdzie się wyprowadzić na Dębniki”. My wyprowadziliśmy się na Dębniki bez obaw, a za nami poszli inni i dziś ta strona Wisły jest miejscem wielu wspaniałych manifestacji architektoniczno-artystycznych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA