fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Na Filipinach znaleziono szczątki nieznanego gatunku człowieka

AFP
Skamieniałe kości i zęby nieznanego wcześniej gatunku człowieka, który mieszkał na Ziemi ponad 50 tys. lat temu, zostały znalezione na Filipinach.

Według naukowców gatunek ten zamieszkiwał Ziemię w tym samym czasie gdy homo sapiens rozpoczął migrację z Afryki na inne kontynenty.

Homo luzonensis - bo tak określono nowy gatunek - miał, jak czytamy w artykule na temat odkrycia opisanym w magazynie "Nature" mieszkać na wyspie Luzon, największej wyspie archipelagu Filipin 50-67 tys. lat temu (taki jest szacowany wiek znalezionych kości).

Na Luzon w 2007, 2011 i 2015 roku znaleziono kości dłoni, fragment kości udowej i zęby co najmniej trzech przedstawicieli nowo odkrytego gatunku człowieka.

Naukowcy doszli do wniosku, że mają do czynienie z innym od Homo sapiens gatunkiem człowieka, ponieważ kształt zębów, a także jeden z palców u nogi były zupełnie inne niż te, które dotychczas spotykano u przedstawicieli rodzaju Homo.

Według jednego z autorów badania, Florenta Detroit Homo luzonensis używali kamiennych narzędzi, a niewielki rozmiar ich zębów wskazuje na drobną budowę ciała. Mieli zamieszkiwać Azję w tym samym czasie co migrujący tam przedstawiciele naszego gatunku, a także neandertalczycy czy denisowianie.

Według Detroita nasz gatunek dotarł na Filipiny znacznie później niż wynosi wiek najstarszych kości Homo luzonensis znalezionych na wyspie. Ale - jak dodaje - przodkowie ludzi mieli zamieszkiwać tę wyspę już 700 tys. lat temu.

Naukowiec twierdzi, że przodkiem nowo odkrytego gatunku człowieka może być Homo erectus.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA