Artykuł przygotowany we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Trwa czwarta edycja naboru wniosków w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy”. Zainteresowani tego rodzaju rozwojem kariery naukowo-zawodowej mają czas do 15 czerwca, by zgłosić się do programu. Na laureatów czeka rządowe stypendium. Rekrutacja ruszyła 30 kwietnia.
– Doktorat wdrożeniowy to połączenie klasycznej ścieżki uzyskania stopnia doktora z możliwością rozwiązywania konkretnych problemów praktycznych przedsiębiorstwa, ale też instytucji sfery administracji czy społecznej. Pracodawca, chcąc ulepszyć swój produkt, usługę lub procesy wewnątrz firmy, może zatrudnić osobę, która z rozwiązania tego problemu uczyni temat swojej pracy doktorskiej – mówi Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Szef resortu nauki dodaje także, że z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania w firmach spodziewa się coraz większego zainteresowania programem.
Doktoranci w firmach
Program „Doktorat wdrożeniowy” to sztandarowy program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który działa już od 2017 r. To nowe rozwiązanie umożliwiające współpracę między przedsiębiorstwami a młodymi naukowcami. W trzech poprzednich edycjach wzięło w nim udział łącznie 1021 doktorantów. I edycja 267 osób, II edycja 402 osoby i III edycja 352 osoby. Doktoranci współpracowali z 600 przedsiębiorcami i innymi podmiotami.
Na czym polega program? To tworzenie warunków do rozwoju współpracy między doktorantami a firmami. Młody naukowiec kształcący się w szkole doktorskiej w ramach swoich studiów stara się znaleźć rozwiązanie dla przedsiębiorstwa, z którym ma podpisaną umowę. A efekty tych działań znajdą się w przygotowanej rozprawie doktorskiej. A konkretne rozwiązania wdrażane są w przedsiębiorstwie.