- Omikron jest niesamowicie zakaźnym czynnikiem, prawdopodobnie najbardziej zaraźliwym patogenem na Ziemi - mówił Gostin w ABC News. - Maska z tkaniny praktycznie nic nie daje w tym momencie - powiedział.

- Przeciwko wariantowi Delta (maska materiałowa) była skuteczna tylko w około 20 do 30 proc., co najwyżej. I z pewnością w przypadku Omikrona ma znikomą skuteczność - dodał ekspert.

Zdaniem prof. Gostina ludzie powinni zrezygnować z masek materiałowych na rzecz bardziej skutecznych metod zakrywania twarzy. Według niego maski z tkaniny są „praktycznie bezużyteczne wobec tego rodzaju aerozolowanego patogenu unoszącego się w powietrzu, a nawet maski chirurgiczne nie są tak skuteczne, jak powinny”.

Czytaj więcej

WHO: Podawanie kolejnych dawek przypominających nie jest sensowną strategią

Gostin zaproponował natomiast używanie „wysoce ochronnych” masek z filtrem N95.

W Stanach Zjednoczonych wielu czołowych ekspertów medycznych nakłania do porzucenia masek z tkaniny na rzecz tych z filtrem N95 lub podobnych produktów, wyrażając obawy, że maski materiałowe po prostu nie działają na wysoce zakaźny szczep Covid-19.

W niektórych budynkach w USA, jak np. w znanym centrum zdrowia Mayo Clinic, nie wpuszcza się do środka ludzi, którzy noszą bandanę lub maskę materiałową.