W drugim dniu funkcjonowania Białego Miasteczka 2.0 protestujący znów nie doczekali się spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim. Dowiedzieli się natomiast, że na temat ich postulatów minister zdrowia Adam Niedzielski będzie rozmawiał w ramach trójstronnego zespołu ds. zdrowia, a komunikacją z nimi zajmie się nowy wiceminister zdrowia Piotr Bromber, dotychczasowy szef Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
– 16 tys. zł miesięcznie, które pan minister przeznacza na pensję dla nowego wiceministra, to 107 godzin psychoterapii, na którą nasi pacjenci czekają teraz dwa lata – skomentowała Anna Bazydło, wiceszefowa Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL), jedna z przedstawicielek komitetu strajkowego. – Czy nas na to stać? – pytała ze sceny miasteczka, w którym przez cały dzień odbywały się wykłady i rozmowy na temat katastrofalnego stanu polskiej psychiatrii, w tym tej dziecięcej.
W południe protestujący otrzymali kolejne zaproszenie do rozmów w ministerstwie zdrowia, choć już pod koniec zeszłego tygodnia Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia (KPSOZ) oświadczył, że chce rozmawiać z premierem. Szef resortu zdrowia stwierdził, że nie widzi powodu, dla którego protestujący mieliby spotykać się z szefem rządu, a postulaty nazwał niekonkretnymi.
Czytaj więcej
W resorcie zdrowia powołany został nowy wiceminister, który ma zajmować się dialogiem społecznym oraz sprawą rozwoju kadr - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
– Nasze postulaty są konkretne, tak jak konkretne są problemy w ochronie zdrowia, a od strategii medialnej dezawuującej postulaty już tylko krok do przyznania się do niekompetencji i braku orientacji w tym, co dzieje się w ochronie zdrowia – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej (OIL) w Warszawie. – Na biurku ministra zdrowia leżą zarówno projekty ustaw z kompromisowymi współczynnikami minimalnych wynagrodzeń dla wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych, jak i przygotowany na zlecenie OIL w Warszawie projekt ustawy o no fault (wyłączenie odpowiedzialności medyków za nieumyślne błędy - red) oraz ustawy o zwiększeniu nakładów na ochronę zdrowia.