Nowy zastępca ma głównie nadzorować prowadzone śledztwa wszczęte w związku z katastrofą smoleńską. Jak wskazuje rmf.fm Urbaniak miał przygotowywać się do swojej nowej roli od długiego czasu, ma mieć też własną koncepcję na prowadzenie tych postępowań. Krzysztof Urbaniak ma zastąpić zmarłego w marcu 2022 roku Marka Pasionka. 

Wiceszef prokuratorów ma zajmować się także obrotem międzynarodowym oraz współpracą ze służbami specjalnymi. 

W czasie 20-letniej kariery wyspecjalizował się w prowadzeniu postępowań przeciwko byłym funkcjonariuszom Urzędu Bezpieczeństwa dotyczących przestępstw przeciwko demokratycznej opozycji. Urbaniak prowadził m.in sprawę zabójstwa Stanisława Pyjasa oraz śmierci Bogdana Włosika w czasie demonstracji "Solidarności" w Nowej Hucie w 1982 roku. 

W ciągu swojej kariery brał również udział w śledztwach dotyczących tzw. "szwadronów śmierci", czyli grup tworzonych przez byłych funkcjonariuszy UB oraz SB, którzy ścigali opozycjonistów, ale także zbrodni wojennych dokonanych przez sowieckich żołnierzy w Krakowie, czy zbrodni Katyńskiej. 

Jego poprzednik służył prokuraturze ponad 30 lat, został pięciokrotnie uhonorowany przez ministrów sprawiedliwości nagrodami za szczególne osiągnięcia w pracy śledczej, a w 2004 roku odznaczono go Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2010 roku został prokuratorem nadzorującym śledztwo Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie katastrofy samolotu Tu-154 w Smoleńsku, a po 2016 roku, już jako zastępca Prokuratora Generalnego nadzorował Zespół Śledczy Nr 1, który wyjaśnia przyczyny katastrofy. 

Czytaj więcej

Komisarzom nie podoba się ministerstwo w rękach Prokuratora Generalnego