Dlaczego rosną opłaty za wywóz śmieci komunalnych i co się powinno zmienić w przepisach – o tym dyskutowano we wtorek na posiedzeniu senackiej Komisji Ochrony Środowiska.

– Produkty powinny być projektowane w ten sposób, by nadawały się do ponownego wykorzystania, niestety tak nie jest. Apelujemy więc do ministra klimatu o jak najszybsze przygotowanie przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów – mówił Andrzej Kulig z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Jak mówił, cenami rządzi podaż.

– Niestety dziś jest ogromny problem ze zbyciem odpadów. Brakuje stabilności prawa. Zaniedbano budowę spalarni. Jest ich za mało – przypomniał dyrektor Kulig.

– Brakuje też stabilności cen stosowanych przez instalacje oraz zbytu zebranych odpadów. Ogromnym problemem jest coraz wyższa opłata marszałkowska. Przez ostatnie lata wzrosła ponad 1500 proc. Wzrost przekłada się bezpośrednio na to, co mieszkańcy płacą za odbiór odpadów komunalnych – opowiadał Andrzej Ożóg, burmistrz Sokołowa Małopolskiego.

Przedstawicielka Ambasady Norwegii w Warszawie mówiła, jak wygląda system kaucyjny w jej państwie.

– Został wprowadzony w 1999 r. Zbiera się butelki typu pet oraz puszki. Mieszkańcy oddają je do sklepów lub specjalnych punktów. W 2019 r. zebrano ponad miliard tego typu opakowań – tłumaczyła Ewa Chwast.

Wciąż dużym problemem jest elektroniczna baza odpadów (BDO).

– Brakuje modułu sprawozdawczego. Nie ma też możliwości wykreślenia podmiotu ani dekretowania danych wprowadzanych przez pracownika. Apelujemy o uporządkowanie tej sytuacji oraz o lepszy kontakt z Ministerstwem Klimatu. Potrzebujemy jego wytycznych, niestety ich nie ma – skarży się Jolanta Piotrkowska, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Autopromocja
Już w środę. Tylko w prenumeracie rocznej

Poradnik specjalny: Polski Ład - jak rozliczyć się z fiskusem

Zaprenumeruj