Wielospecjalistyczny Szpital w Nowej Soli zajął 17., a Szpital Wojewódzki im. Marcinkowskiego 19. miejsce w głównym rankingu

Wielospecjalistyczny Szpital w Nowej Soli latem uzyskał certyfikat zarządzania jakością. Sposoby postępowania (np. standardowe wykonanie EKG u pacjentów powyżej 40. roku życia) są precyzyjnie określone w procedurach i instrukcjach opracowanych przez personel.

– Pacjent jest informowany o wszystkim, co dotyczy jego leczenia – zaznacza dyrektor Bożena Osińska.

Perłą powiatowego szpitala jest otwarta w lutym w pracowni hemodynamiki sala hybrydowa (wszystkie urządzenia są zawieszone pod sufitem tak, że nie przeszkadzają operującym). Pozwala lekarzom różnych specjalności wykonywać zabiegi w tym samym czasie. To przyspiesza zabieg i zmniejsza ryzyko powikłań u pacjenta.

Ranking szpitali - 2010
Ranking szpitali - 2009

Nowością będzie otwarty w październiku oddział intensywnej terapii. Tuż obok jest pracownia diagnostyczna wyposażona m.in. w tomograf i rezonans magnetyczny, co ułatwi szybką ocenę stanu zdrowia najciężej chorych pacjentów.

Certyfikatem potwierdzającym wprowadzenie systemu zarządzania jakością może się również pochwalić Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze. – To rzadkość, aby był przyznany całej placówce – podkreśla dyrektor szpitala Waldemar Taborski. Warunkiem było wdrożenie procedur m.in. monitorowania zakażeń w szpitalu, nadzoru nad aparaturą i rozpatrywania skarg pacjentów.

Jesienią w zielonogórskiej placówce ruszyła budowa jedynego w woj. lubuskim Centrum Urazowego. Inwestycja jest warta prawie 16 mln zł. Obejmuje budowę lądowiska dla helikopterów, modernizację i doposażenie oddziału ratunkowego i utworzenie pracowni endoskopii. Pacjentami z urazami wielonarządowymi np. po wypadkach natychmiast po przetransportowaniu śmigłowcem zajmie się kilku lekarzy różnych specjalności. Mają szybko ustalić sposób dalszego postępowania, co w sytuacji, gdy każda sekunda jest cenna, zwiększy szanse na powrót do zdrowia.