Z komunikatu służby prasowej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wynika, że ukraiński przywódca złożył w Radzie Najwyższej nowy projekt ustawy. Znacząco ułatwia ona pewnym kategoriom obcokrajowców procedurę otrzymania obywatelstwa ukraińskiego.

Chodzi m.in. o obcokrajowców, którzy podpisali kontrakt i służą w szeregach ukraińskiej armii lub osoby, które "działały na rzecz bezpieczeństwa narodowego i obrony Ukrainy". Z dokumentu wynika, że dotyczy to też "obywateli państwa agresora lub państwa-okupanta", którzy "doświadczyli w swoim kraju prześladowania". Teraz nie będą musiały one udowadniać, że zrezygnowały z dotychczasowego obywatelstwa - wystarczy potwierdzenie złożenia odpowiedniej deklaracji w Rosji.

Od początku wojny w Donbasie wielu obcokrajowców, którzy wstąpili w szeregi ukraińskiej armii, miało problemy z uzyskaniem ukraińskiego obywatelstwa. Dla wielu z nich (głównie Rosjan i Białorusinów) powrót do ojczyzny mógł oznaczać wieloletnie więzienie. Zełenski jeszcze w czasach kampanii wyborczej zapowiadał zmianę ustawy "o obywatelstwie".