Japoński Nikkei wzrósł o ponad 3%, a indeks S&P500 ustalił kolejne historyczne szczyty. W Europie indeksy również odrabiały spadki z początku miesiąca.

W Polsce indeks WIG zakończył tydzień na plusie. Ponownie najlepiej zachowywał się indeks blue chipów. Dobrze również radziły sobie średnie spółki, natomiast wciąż pod presją pozostawały spółki o małej kapitalizacji.

W ujęciu sektorowym najlepiej zachowywała się branża finansowa, energetyczna oraz miedź. Na drugim biegunie znalazł się sektor paliwowy.

Na poziomie makroekonomicznym otrzymaliśmy dane ze strefy euro. Odczyt inflacji za sierpień pozostał na bezpiecznym poziomie.

PMI dla usług za wrzesień był lepszy od oczekiwań rynkowych, natomiast dla przemysłu nastroje się lekko pogorszyły i były poniżej oczekiwań rynkowych.

W Polsce GUS podał dobre dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej za sierpień.

Rada Polityki Pieniężnej podtrzymała, że inflacja w perspektywie roku nieco wzrośnie, ale będzie zbliżona do 2,5%. Dodatkowo agencje ratingowe Moody’s i Fitch w swoich prognozach na lata 2018-19 podwyższyły prognozy dynamiki PKB Polski.

Źródło: Materiał partnera.