Z nieoficjalnych danych przedstawionych przez PKW wynika, że prezydent Duda w II turze wyborów prezydenckich uzyskał 51,21 proc. głosów.

AFP zwraca uwagę, że wywalczenie drugiej kadencji przez "48-letniego prawnika zwiększy szansę rządzącego krajem prawicowego PiS na realizację swojej agendy".

"Duda rzadko mówił 'nie' potężnemu liderowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu" pisze AFP. Agencja przypomina, że jedyny raz, gdy prezydent sprzeciwił się swojej partii miał miejsce w 2017 roku, gdy Duda zawetował dwie ustawy reformujące sądownictwo, które "jego zdaniem dawały za dużo władzy prokuratorowi generalnemu, który jest także ministrem sprawiedliwości".

AFP przypomina, że weto było zaskoczeniem dla PiS i przyniosło Dudzie uznanie "liberalnej opozycji i UE".

Agencja przypomina, że w pierwszym rządzie PiS (lata 2005-2007) Duda był wiceministrem sprawiedliwości, a potem ministrem w kancelarii Lecha Kaczyńskiego.

"Pobożny katolik Duda był blisko Lecha Kaczyńskiego (...) i często nazywa się jego 'duchowym dziedzicem'" - pisze AFP.

Przedstawiając poglądy prezydenta Polski AFP pisze, że opowiada się on za "zaostrzeniem prawa antyaborcyjnego - już jednego z najbardziej restrykcyjnych w Europie" a niedawno "porównał ideologię LGBT do komunizmu".

AFP wspomina też, że za prezydentury Dudy w Polsce obniżono wiek emerytalny i wprowadzono program 500plus.

"Jeśli chodzi o politykę zagraniczną Duda pracował nad wzmocnieniem więzi (Polski) z NATO" - pisze AFP. Agencja przypomina, że za pierwszej kadencji obecnego prezydenta Polski "NATO i USA umieściły swoje wojska w regionie". AFP pisze też o wizycie Dudy w Białym Domu na cztery dni przed I turą wyborów prezydenckich dodając, że Trump chwali Dudę jako swojego "polskiego przyjaciela".

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Agencja przypomina też, że choć prezydent Duda nie określa się mianem eurosceptyka, to jednak mówił o UE jako o "wyimaginowanej wspólnocie".