„Katastrofa smoleńska, ta największa narodowa tragedia w powojennej historii Polski, zraniła wiele rodzin, odebrała im wspaniałe Matki, Ojców, Córki i Synów. Ale także zraniła naszą Ojczyznę, bo odebrała Jej ludzi najwybitniejszych i najbardziej Jej potrzebnych. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonkę Marię, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, ministrów, parlamentarzystów, generałów, szefów najważniejszych instytucji i wielu świetnych urzędników” - napisał szef rządu.

Premier podkreślił, że „próba zastąpienia ludzi o takim etosie i tak wielkim doświadczeniu to zadanie prawie niewykonalne, ale jest oczywiste, że Ich pragnieniem byłoby kontynuowanie dzieła, jakiego się podjęli”.

„Każdego dnia staramy się sprostać temu wielkiemu zadaniu - to nasz najważniejszy obowiązek” - dodał Morawiecki. „Zawsze będziemy o Nich pamiętać” - zakończył swój wpis.

W sobotę premier Morawiecki złożył kwiaty m.in. pod pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku w Warszawie na placu marszałka Piłsudskiego, pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego oraz pod tablicami upamiętniającymi ofiary w budynku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Szef rządu zapalił też znicze na grobach ofiar na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.