Sprawa dotyczy decyzji podpisanych przez panią prezydent ostatniego dnia trzydziestojednodniowych miesięcy. Tego właśnie dnia brakuje w wyszukiwarce zarządzeń i uchwał znajdujących się na stronie BIP prowadzonej przez ratusz. Efekt – system „ukrywa” dokumenty podpisane przez Hannę Gronkiewicz-Waltz 31 stycznia, marca, maja, lipca, sierpnia i października.

Od początku roku takich decyzji było 26. Ręcznie przejrzeliśmy pomijane przez komputerowy system zarządzenia i sprawdziliśmy, czego dotyczyły.Wśród dwóch dokumentów z 31 października znaleźliśmy podwyżkę pensji dla prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego Elżbiety Wiśniewskiej. Decyzją prezydent stolicy prezes MPT od 1 listopada zarabia miesięcznie 14 tys. zł brutto.

Kolejne „schowane” zarządzenie, którego nie odnajdziemy przez wyszukiwarkę, to podwyżka dla Henryka Wojtczaka, dyrektora miejskiej spółki Kombinat Budowlany Zachód. 31 sierpnia prezydent Warszawy zafundowała mu wyższą pensję – 10 tys. zł miesięcznie.Wśród „zaginionych” uchwał są też takie dokumenty, jak np. projekt statutu Warszawy, zmiany budżetowe, powołanie komisji rozwiązywania problemów alkoholowych i dzielnicowych zespołów do spraw rewitalizacji.Rzecznik ratusza Tomasz Andryszczyk brak zarządzeń w spisie tłumaczy kłopotami z nowym oprogramowaniem.

– System do obsługi BIP został zainstalowany w połowie października i zawiera błędy – mówi.

Rzecznik zapewnia, że decyzje o podwyżkach dla prezesów miejskich spółek podjęte w dniach nieujętych przez system to zbieg okoliczności.– Przecież i tak postanowienia pani prezydent dostępne są w Internecie. Trzeba tylko zrezygnować z wyszukiwarki i posortować wszystkie zarządzenia według daty.

Za szwankujący system komputerowy ratusz zapłacił firmie Datacom System 281 tys. zł. Kłopoty z programem są na tyle poważne, że do wyłapywania niedociągnięć skierowano dwóch informatyków ratusza.– Usterki wykrywane w programie na bieżąco zgłaszane są wykonawcy – tłumaczy zastępca dyrektora Biura Informatyki Dorota Gawot. Po ich usunięciu i zaktualizowaniu programu serwisanci uruchamiają nową wersję strony o urzędzie.

Tomasz Andryszczyk zapewnił nas, że brakujący dzień w wyszukiwarce zostanie dodany „w ciągu kilku najbliższych dni”.

Biuletyn Informacji Publicznej m.st. Warszawy