[srodtytul]Swing prezentuje nowe oblicze [/srodtytul]

Jeżeli trudno sobie państwu wyobrazić mieszankę „cygańskiego jazzu” i muzyki elektronicznej, to mamy dobrą wiadomość. Nie trzeba się wysilać, wystarczy przyjść do Fabryki Trzciny na niedzielny koncert paryskiej formacji Caravan Palace.

W inspiracjach sześcioosobowej grupy geniusz swinga Django Reinhardt sąsiaduje z ulubieńcami nowego francuskiego electro – Justice, zaś gwiazda ery big-bandów Cab Calloway z mięciutkim hous’em Daft Punk. Okładkę zeszłorocznego, debiutanckiego albumu zatytułowanego po prostu „Caravan Palace” zdobi natomiast robot z wyciągniętym z lamusa gramofonem. Wszystko po to, by podkreślić zderzenie starego z nowym.

Niby to nic nowego, bo takie pozornie nieprzystające elementy łączono już wiele razy, ale rzadko kiedy w tak elegancki sposób. Muzyka Francuzów brzmi niezwykle naturalnie, jest zupełnie przystępna, a sceptyków przekona sceniczny show z powodzeniem prezentowany w samym tylko 2008 r. na ponad 40 festiwalach.

flint

Fabryka Trzciny, ul. Otwocka 14, tel. 022 619 05 13, godz. 20, bilety 90 zł.

[srodtytul]Miejsce pełne lektur obowiązkowych [/srodtytul]

[b]Co wyróżnia waszą właśnie otwartą księgarnię artystyczną od innych tego typu miejsc w Warszawie? [/b]

Marcel Andino Velez: Przede wszystkim to, że to miejsce będzie integralną częścią naszego programu. Wydawnictwa, które są u nas w ofercie, to w pewnym sensie sugerowana przez muzeum lista lektur. Zakres publikacji, które udostępniliśmy naszym widzom, odpowiada tematom, zainteresowaniom i problemom, którymi zajmujemy się jako MSN. Oprócz tego warszawiacy znajdą tu książki, których praktycznie nigdzie w Polsce nie można kupić.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już dziś, oglądaj relację z Gali wręczenia nagród na rp.pl

Dowiedz się więcej

[b]Czym jeszcze chcecie ich zaskoczyć? [/b]

Na pewno tym, że nasza oferta będzie się dynamicznie zmieniała i dostosowywała do tego, co aktualnie dzieje się w muzeum. Chcielibyśmy też, aby wokół księgarni odbywały się spotkania z autorami oraz wydarzenia kulturalne.

[b]Na przykład jakie?[/b]

Myślimy o organizacji koncertów. Współpracujemy z artystycznymi radiostacjami z Nowego Jorku i Izraela. Chcielibyśmy dzięki nim poszerzać swoje kontakty, by móc zaproponować ciekawy program muzyczny. Warto, żeby tłem miłego obcowania z książkami była interesująca muzyka.

rozmawiał Igor Seider

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, tel. 022 596 40 10, godz. 12 – 20.

[srodtytul]Kino[/srodtytul]

Księżna - Kinoteka

Dramat kostiumowy z Keirą Knightley w roli głównej. Georgina Cavendish w wieku 16 lat zostaje wydana za mąż za księcia Devonshire. Egoistycznemu władcy związek z młodą dziewczyną szybko się nudzi. Szuka przygód na boku. Pl. Defilad 1, tel. 022 551 70 70, godz. 15.10.

Pocałunek o północy - Luna

Dwudziestoletni Wilson przeżył właśnie najgorszy rok w swoim życiu. Gdy nadchodzi noc sylwestrowa, nie marzy o niczym innym niż o spędzeniu jej samotnie w domu. Przyjaciel namawia go do zarejestrowania się w internetowym serwisie randkowym. Ul. Marszałkowska 28, tel. 022 621 78 28, sobota, godz. 19.45.

Australia - Cinema city Sadyba

Melodramat z Nicole Kidman i Hugh Jackmanem. Lady Sarah Ashley dziedziczy farmę w Australii. Po śmierci męża kobieta musi samodzielnie zaopiekować się rozległą działką. Pomaga jej w tym przystojny poganiacz bydła. Ul. Powsińska 31, tel. 022 550 33 33, niedziela, godz. 21.

ul

[srodtytul]Muzyka[/srodtytul]

ORKIESTRA PR W KATOWICACH - STUDIO S1Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Jacka Kaspszyka (na zdjęciu) zaprezentuje się w niedzielę w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Usłyszymy dwie kompozycje Lutosławskiego – „Livre Pour Orchestre” oraz „Koncert na orkiestrę”. Największą atrakcją będą jednak „Powracające fale op. 9”. To pierwszy z poematów symfonicznych najważniejszego spośród dokonań Mieczysława Karłowicza. W ten sposób uczczone zostanie 100-lecie śmierci zasłużonego, neoromantycznego twórcy. Idąc śladami dwóch Ryszardów – Wagnera i Straussa – a przy tym nie stroniąc od eklektyzmu, osiągnął on imponujące rezultaty. Ul. Modzelewskiego 69, tel. 022 645 52 52, godz. 19, bilety dostępne godzinę przed występem.

flint

[srodtytul]Teatr[/srodtytul]

KONIEC PIEŚNI - STUDIUM TEATRALNE

Projekcja filmu Piotra Borowskiego – założyciela Studium Teatralnego. „Koniec pieśni” dokumentuje wyprawę zimową Studium, które wyruszyło ze specjalnie przygotowanym przedstawieniem w strefę przygraniczną między puszczami Augustowską a Knyszyńską. Po projekcji Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroże zaprezentuje dwa przedstawienia w reżyserii Jana Bernarda – „Trzy dźwięki” oraz „Pieśni polskie”. Ul. Podskarbińska 2, tel. 0 504 266 063, sobota, godz. 18.

WYROK ŚMIERCI NA KONIA FARAONA - Teatr konsekwentny

Bieszczady lat 70., zima, morze wódki, galeria prowincjonalnych postaci. I śledztwo w sprawie śmierci Henryka Szylinga albo też ułomności duchowych jego konia. Adaptacja opowiadania Jerzego Janickiego to zdecydowanie jedno z najlepszych przedstawień Teatru Konsekwentnego, pełne nadzwyczaj trafnych obserwacji obyczajowych Polski z okresu PRL-u. Ul. Boleść 2, tel. 022 635 89 64, niedziela, godz, 20.

ar

[srodtytul]Sztuka[/srodtytul]

Seanse robótek ręcznych - galeria zachęta

Pokazywane na wystawie rysunki są efektem współpracy jednego z najważniejszych współczesnych artystów amerykańskich Paula McCarthy’ego i jego przyjaciela Benjamina Weissmana. Od 1997 roku kontynuują cykl rysunków wykonywanych mieszaną techniką. Pl. Małachowskiego 3, tel. 022 827 58 54, godz. 12 – 20.

No name exhibition - Galeria schody

Otwarta w piątek wystawa malarstwa Macieja Wieczerzaka wprowadza widza w świat pełen wątków dotykających spraw społeczeństwa, polityki, kultury oraz sportu. Ul. Nowy Świat 39, tel. 022 828 89 43, sobota, godz. 11 – 18.

igse

[srodtytul]Dla rodziny[/srodtytul]

Pani Zima - Galeria Luksfera

Przy dźwiękach harfy i stukocie kołowrotka wysłuchamy opowieści o przemijaniu. W podziemnym świecie mieszka Pani Ciemności – Babka Prządka. Lepiej jej unikać. Ale pewna dziewczynka, która zgubiła wrzeciono i skacze do studni, aby je odzyskać, nie ma wyboru, musi stanąć na drodze tej tajemniczej postaci. Historii ich spotkania posłuchamy w interpretacji bajarek z Grupy Studnia O. Ul. Ząbkowska 27/31, tel. 022 618 57 66, sobota, godz. 15.

Odyseja - Teatr Lalka

Propozycja teatru Lalka to sztuka dla każdego, bez względu na wiek. Interesującym przeżyciem będzie dla krytyków i filologów, a dzieciom, które nie znają homeryckiej epopei, czytelna akcja przedstawienia umożliwi zrozumienie wszystkich rozgrywających się na scenie wydarzeń. Dorosłym, zorientowanym w mitologicznym świecie, spodobają się ciekawe rozwiązania sceniczne i humor, z jakim przedstawiono bohaterów. Pl. Defilad 1, tel. 022 656 69 56, sobota, godz. 17.30. Od lat 8.

Sroka złodziejka i inni, czyli drewniane rozmowy na trzy głowy - Studio Koncertowe PR

Bohaterami „Poranka Muzycznego »Jedynki« będzie zespół drewnianych instrumentów dętych Todo Art Trio z Akademii Muzycznej w Katowicach. Muzycy zaprezentują publiczności fragmenty oper, operetek, baletów oraz musicali. Młodzi melomani usłyszą m.in. kompozycje Bizeta, Mozarta, Verdiego i Czajkowskiego. Ul. Modzelewskiego 59, tel. 022 645 52 52, niedziela, godz. 16.30.

—tr

[srodtytul]Kulinaria[/srodtytul]

Nowy szef kuchni w Chianti

Włoska Trattoria Chianti ma nowego szefa kuchni. Ponieważ Miriano Baldacci jest dyplomowanym specjalistą od przygotowywania ryb i mięs, główne dania to jego wyjątkowy popis. Wśród nich m.in. perliczka z pieca, jagnięcina duszona w warzywach, ryba duszona w białym winie z pomidorami i pieczonymi ziemniakami. Do dań na życzenie gości dobierane są odpowiednie wina. W niedzielę w godzinach 12 – 18 w Chianti organizowany jest brunche. Kosztuje 98 zł za osobę, w cenie jest dowolna ilość jedzenia, wody, wina. Dzieci do lat sześciu jedzą gratis, a w wieku 7 – 12 lat za pół ceny. Trattoria Chianti, ul. Foksal 17, tel. 022 828 02 22.

Kiełbaski niemieckie w Dekancie

W Dekancie rozpoczął się w piątek festiwal kuchni niemieckiej. Wśród specjałów są oryginalne kiełbaski norymberdzkie (29 zł), a do nich półlitrowe pszenne piwo Paulaner gratis. Prócz tego w menu do piwa m.in. grillowany bakłażan zapiekany z mozzarellą i sosem czosnkowym (18 zł), pierogi z patelni z domową okrasą w trzech smakach do wyboru: mięsne, ruskie lub z kapustą i grzybami (21 zł), grillowany oscypek z warzywami smażonymi na oliwie czosnkowej w sosie z bruszwicy (19 zł), bliny gryczane z wędzonym łososiem na kwaśnej śmietanie (23 zł) oraz strogonow i kluseczki prosto z deseczki (21 zł). Restauracja Dekanta, ul. Marszałkowska 55/73, tel. 022 622 45 94.

mjl