Będzie hucznie i kolorowo – tak sobotnie zakończenie trwającego od czerwca festiwalu zapowiada Agnieszka Wlazeł z fundacji Impact koordynującej Przemiany.

Impreza, wieszcząca koniec lata i sezonu nad rzeką, rozpocznie się o godz. 17 od wernisażu na moście Świętokrzyskim.

– Na balustradach zawiesimy 300 fotografii warszawiaków – mówi Wlazeł. Obok każdego zdjęcia umieszczona zostanie krótka wypowiedź na temat rzeki. Zbiorowy portret to bowiem zwieńczenie akcji „Licznik poparcia”.

Pół godziny później spod mostu „popłyną” pierwsze dźwięki. Dochodzić będą od strony praskiego brzegu. Na umieszczonej pod mostem scenie wystąpi zespół Bartosza Chmielewskiego – Muzyka Końca Lata. Po nim, w niedostępnej na co dzień scenerii, zagrają „The Complainer and The Complainers”.

W tym samym czasie nie mniej będzie się działo po lewej stronie Wisły. Na zacumowanej przy pomniku Syreny barce „TransFORM” zaplanowano nie tylko instalacje dźwiękowo-wizualne, lecz także pokazy filmów dokumentujących najciekawsze spośród z 500 festiwalowych wydarzeń. Kulminacją będzie jednak występ Afro Kolektywu, zaplanowany na godz. 21.  – Wcześniej, bo o godz. 20.30, goście stojący po obu stronach rzeki wypuszczą w powietrze lampiony – zachęca Wlazeł.

Będzie można przeprawić się na drugą stronę barką i kajakami. Trasę będą wytyczać im świetlne mosty – iluminacje wzdłuż Świętokrzyskiego.

Światło to także znak zwiastujący rozpoczęcie „Warszawy w budowie”. Obok Przemian i Warsaw Orange Festiwal to nowy festiwal, który ma stać się wizytówką Warszawy ubiegającej się o prestiżowy tytuł ESK 2016.

O godz. 18 zaplanowano uroczyste odpalenie odnowionego neonu na pawilonie meblowym Emilia przy ul. Emilii Plater. Nawiązanie do architektury ma bezpośredni związek z tematem festiwalu. Poświęcony designowi – temu dawnego i współczesnemu – potrwa do 22 listopada.

[ramka][b]„Warszawa w budowie[/b]” to pilotażowa edycja imprezy poświęconej jak najszerzej pojętemu projektowaniu. Od wzornictwa przemysłowego, grafiki użytkowej, przez architekturę i urbanistykę po projektowanie społeczne – Muzeum Sztuki Nowoczesnej na dwa jesienne miesiące zamieni się w centrum dyskusji o roli projektowania w kształtowaniu życia codziennego w Warszawie.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Na program składają się wystawy w tymczasowej siedzibie Muzeum i pawilonie meblowym Emilia, projekty artystyczne realizowane w przestrzeni miejskiej oraz cykle dyskusyjne. Inicjatorem wydarzenia są władze Warszawy, które w ramach starań o pozyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku zaproponowały Muzeum organizację festiwalu designu. „Warszawa w budowie” to nie klasyczny festiwal designu, znany z wielu miast Polski i świata, prezentujący najnowsze trendy we wzornictwie przemysłowym, a „zwiastun festiwalu”, którego ostateczny kształt poznamy dopiero w przyszłości.

Program imprezy

[link=http://www.warszawawbudowie.pl]www.warszawawbudowie.pl[/link] [/ramka]